Fidanishtja

Ja simptomat që tregojnë mungesën e hekurit në trup

/ 3 minuta lexim

Hekuri është një lëndë ushqyese thelbësore që trupi e përdor për të prodhuar qeliza të kuqe të gjakut, të cilat transportojnë oksigjenin nga mushkëritë në pjesën tjetër të trupit.

Sipas një raporti të “New York Times”, të publikuar në fillim të këtij muaji, më shumë se një e treta e grave nën moshën 50-vjeç vuajnë nga mungesa e hekurit.

Menstruacionet dhe shtatzënia janë dy arsyet kryesore, dhe mungesa e hekurit mund të ketë pasoja të rënda, duke përfshirë uljen e imunitetit dhe funksionet njohëse, shkruan Best Life.

Megjithatë, mungesa e hekurit shpesh nuk njihet.

Këto janë disa nga shenjat e heshtura që mund të vuani nga mungesa e hekurit:

Frymë e shkurtër

“Simptomat e mungesës së hekurit shpesh janë jospecifike dhe të paqarta”, raporton “New York Times”. Një nga këto shenja të paqarta përfshin gulçim ose gulçim.

Mjegull e trurit

Hekuri është i nevojshëm për të transportuar oksigjenin në tru, dhe mungesa e hekurit mund të shkaktojë mjegull të trurit.

Lodhja

Uji Dea

Lodhja dhe dobësia mund të jenë gjithashtu rezultat i mungesës së hekurit, thotë Klinika e Cleveland.

Marramendje dhe vjellje

“Marramendja dihet se është simptoma më e madhe e mungesës së hekurit”, thotë klinika amerikane “North Houston Internal Medicine”. “Pasi të kalojë marramendja, mund të ndjeni një dhimbje koke të fortë.

Arsyeja për këtë është se nuk ka rrjedhje të mjaftueshme të gjakut në tru, gjë që bën që enët e gjakut të fryhen. Pra, nëse ndiheni sikur koka po ju pulson dhe nuk mund të përqendroheni, ka të ngjarë që enët tuaja të gjakut të presin oksigjen.

Rritja e ndjeshmërisë ndaj të ftohtit

Kur ju mungon hekuri, mund të bëheni anemikë. “Njerëzit me anemi nuk kanë mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut, të cilat transportojnë oksigjen në të gjithë trupin. Pa oksigjen të mjaftueshëm, qelizat tuaja mund ta kenë më të vështirë të përballojnë të ftohtin”, shpjegon organizata shëndetësore amerikane “Henry Ford Health”.

Lëkurë të zbehtë

Zbehja mund të jetë shenjë e niveleve të ulëta të hekurit, thonë ekspertët. Është pasojë e uljes së qarkullimit të gjakut në lëkurë.

Çrregullime të ritmit të zemrës

“Kjo mund të jetë një përvojë e frikshme dhe është një shenjë që zemra juaj po punon më shumë për shkak të niveleve të reduktuara të oksigjenit në gjak”, thotë shërbimi spitalor Advanced ER në Dallas.