Ja pse brokoli është një nga perimet më të shëndetshme

Brokoli është një nga perimet më të shëndetshme dhe të preferuara nga shumë njerëz për shkak të vlerave të tij ushqyese.

Nëse jeni duke u përgatitur për të ngrënë brokoli, ka disa gjëra që duhet të dini. Së pari, brokoli duhet të lahet me kujdes nën ujë të rrjedhshëm për të hequr pluhurin dhe mbetjet e ndryshme. Pas kësaj, mund ta gatuani brokolin duke e zier, duke e pjekur, duke e skuqur, duke e shtuar në supa, ose duke e përdorur në ndonjë recetë të preferuar të kuzhinës suaj.

Brokoli është një burim i mirë i vitaminave C dhe K, si dhe i acidit folik, kalciumit dhe fibrave. Për këtë arsye, është një zgjedhje e shkëlqyeshme për një dietë të shëndetshme dhe e përshtatshme për të mbajtur peshën. Një këshillë e mirë është të mos e gatuani shumë brokolin, sepse mund të humbasë një pjesë të vlerave ushqyese në procesin e gatimit.

Për të mbajtur maksimumin e vlerave ushqyese, mund ta gatuani brokolin për një kohë të shkurtër dhe në temperaturë të ulët.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS