Ja këshillat si të mos shtojmë peshë gjatë festave

Gjeli i detit dhe ëmbëlsirat që do të mbushin tryezat gjatë festive do të na e bëjnë me sy…e për të na ftuar t’i hamë do të na ftojnë “në mëkat”. Jo në atë kuptimin e parë, por të shtosh në peshë është e pashmangshme gjatë këtyre ditëve.

Këtu keni disa këshilla të cila duhet t’i ndiqni që të mos shtoni në peshë gjatë festave:

Uthulla Acidi acetik qe gjendet tek uthulla ngadalëson tretjen, ekuilibron sasinë e sheqerit ne gjak dhe parandalon grumbullimin e dhjamit.

Produktet e qumështit

Proteinat qe përmbajnë këto produkte na ngopin me shpejt.

Mishi, peshku dhe vezët

Tretja e tyre kërkon energji dhe nga ana tjetër proteinat favorizojnë termogjenezen ushqimore, arxhimin e energjisë për te bere tretjen.

Çaji jeshil

Teina qe përmban çaji harxhon energji dhe redukton grumbullimin e yndyrës.

Tërshëra

Tërshëra përmban fibra te cilat favorizojnë ngopjen dhe shmangin një pjese te lipoideve.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).