Ja disa arsye shëndetësore pse duhet të konsumoni jogurt

Studimet kanë treguar se konsumi i jogurtit dhe futja e tij në dietën tuaj ditore, ka një varg përfitimesh shëndetësore.

Duke filluar nga ulja e rrezikut të kancerit, imunitetit dhe tretjes më të mirë dhe evitimin e erës së keqe të gojës, jogurti patjetër duhet të jetë pjesë dietës tuaj, përcjell lajmi.net

Ulë rrezikun e kancerit të gjirit:

Përbërësit tek kosi rrisin përqëndrimin e baktereve të dobishme në gji, kështu duke e ulur rrezikun e kancerit të gjirit.

Eliminon erën e keqe të gojës:

Kosi eliminon bakteret në gojë të cilat e shkaktojnë erën e keqe të gojës dhe në këtë mënyrë një filxhan me kos në ditë, është një ide e mirë.

Ndihmon tretjen:

Siç është cekur më lartë, jogurti është indikator i formimit të baktereve të dobishme dhe në këtë mënyrë ndikon pozitivisht edhe në sistemin e tretjes.

Çelësi për një zemër të shëndetshme:

Disa ekspert të shëndetësisë kanë thënë se konsumi i kosit ndihmon njerëzit që të kenë presion normal të gjakut dhe nivelet e kolesterolit në sasinë normale.

Nuk ju lejon të shtoni peshë:

Dietologët kanë treguar se jogurti nuk e lejon trupin të shtoj peshë, e përveç asaj në disa raste ndihmon edhe në humbjen e saj.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).