Ja çfarë mund të bëjnë 5 arra në ditë për shëndetin tuaj

Nga një hulumtim i bërë nga Universiteti i Jeilit (SHBA), u treguan përfitime të mahnitshme të konsumimit të 56 gram arrave në ditë.

Hulumtuesit zgjodhën 46 të rritur midis moshës 30 dhe 75 vjeç. Të gjithë pjesëmarrësit kishin një rrezik të rritur të sindromës metabolike, e cila është një faktor ndikues në diabetin e tipit 2 dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Gjysma e pjesëmarrësve iu nënshtrua një diete që përfshinte rreth 56 gram arra në ditë.

Gjysmës tjetër iu dha një dietë e shëndetshme, por që nuk përfshinte arra.

Rezultatet treguan se njerëzit që konsumuan arra në dietën e tyre, kishin funksion të përmirësuar në qelizat endoteliale. Këto qeliza ndihmojnë në koagulimin e gjakut dhe formimin e qelizave të reja të gjakut, si dhe rregullimin e inflamacionit dhe kontrollin e presionit të gjakut. Arra ka përfitime të mahnitshme në shëndet për shkak të përbërësve që mbart.

Sipas studimeve të kohëve të fundit është përcaktuar se vetëm 5.5% e të rriturve (mosha 19-50vjeç) konsumojnë arra dhe kjo është një shifër shumë e vogël. Në 56 gram arra (rreth 5 copë) në bazë ditore ju do të përfitoni 5 gram fibra, 260 ml kalium, 73 ml kalcium, 95 ml magnez, 3.7 ml vitaminë E. Nëse konsumoni arra çdo ditë, zemra juaj do t’ju falënderojë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).