Ismajli: Komuna po i finalizon projektet, vonesa ka tek projektet e Ministrive

Gjilan – Nënkryetari i komunës Arbër Ismajli është përgjigjur edhe në pyetjet e këshilltarëve komunalë, kryesisht të opozitës, rreth disa investimeve dhe projekteve, duke thënë se punimet janë duke vazhduar sipas dinamikës, me ndonjë përjashtim te ndonjë projekt i financuar nga Ministria e Infrastrukturës, ku ka vonesa në lëshimin e mjeteve, ndërsa atje ku ka ngecje me fajin e operatorëve, do të shikohet mundësia për shkëputjen e kontratës me punë kryesin.

Arbër Ismajli, nënkryetar i Komunës, ka thënë se ndarja e subvencioneve bazohet në një rregullore të qeverisë së kaluar qendrore, e cila, sipas tij, është e gabueshme dhe duhet të ndryshohet. “Jemi të vetëdijshëm se subvencionet mund të mos i plotësojnë nevojat e të gjitha klubeve sportive, por duhet pasur parasysh se ndarja e mjeteve bazohet në mundësitë buxhetore të Komunës”, ka thënë ai.

Përndryshe, nënkryetari Ismajli është përgjigjur edhe në pyetjet e këshilltarëve komunalë, kryesisht të opozitës, rreth disa investimeve dhe projekteve, duke thënë se punimet janë duke vazhduar sipas dinamikës, me ndonjë përjashtim te ndonjë projekt i financuar nga Ministria e Infrastrukturës, ku ka vonesa në lëshimin e mjeteve, ndërsa atje ku ka ngecje me fajin e operatorëve, do të shikohet mundësia për shkëputjen e kontratës me punë kryesin.

Në rastin e Shtëpisë së Kulturës në Përlepnicë, që ka filluar vite më herët, të cilin i ngriti si çështje të pazgjidhur Bujar Nevzati (PDK), nënkryetari Ismajli ka thënë se sipas të gjitha gjasave, atje gjithçka duhet të niset nga fillimi, vitin e ardhshëm./ rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).