UBT

Ish kryenegociatorja: Ndërkombëtarët s’po e kërkojnë njohjen e Kosovës nga Serbia, ky është dështim i Kurtit

/ 1 minutë lexim
Mobi Casa

Ish-kryenegociatorja për bisedimet Kosovë-Serbi, Edita Tahiri e ka quajtur dështim qeverisjen e Albin Kurtit.

Tahiri përmes një shkrimi në ‘Facebook’ tha se ky dështim erdhi pasi ndërkombëtarët po kërkojnë Asociacionin nga Kosova, por jo edhe njohjen e vendit tonë nga Serbia.

Fundamenti

Përveç Kurtit, Tahiri e quan të dështuar edhe diplomacionë e Kosovës.

“Pse bota po kerkon asociacionin nga Kosova ndersa nuk po kerkon njohjen e shtetit te Kosoves nga Serbia – ky padyshim eshte deshtim i Kurtit dhe diplomacise sone- mjerisht!”, ka shkruar ajo.