Ish-futbollisti i Shqipërisë tregon çfarë solli deri te kriza e kuqezinjve

Ish-futbollisti i Kombëtares së Shqipërisë, Armend Dallku, beson se ndryshimi i shpeshtë i trajnerëve dhe ndërrimi i gjeneratave të futbollistëve në Kombëtaren e Shqipërisë ka ndikuar që kuqezinjtë të futen në një lloj krize gjatë kohës së fundit.

Sonte i ftuar në emisionin sportiv “Favorit” në T7 është Armend Dallku, i cili do të flasë për rezultatet e Kosovës në dy ndeshjet e zhvilluara në muajin shtator – kundër Çekisë dhe Anglisë – si dhe gjasat e “Dardanëve” për ta siguruar kualifikimin në EURO 2020, raporton Gazeta Express.

Pas arritjes historike të trajnerit Gianni de Biasi me Kombëtaren e Shqipërisë– kualifikimit në Kampionatin Evropian 2016 – Shqipëria u detyrua të gjejë zëvendësues për të dhe e zgjodhi Christian Panuccin.

Panucci e mbajti pozitën e trajnerit të Shqipërisë nga 19 korriku i vitit 2016 deri më 23 mars të vitit 2019, kur u shkarkua pas kritikave të vazhdueshme për vendimet dhe taktikat e tij me kuqezinjtë.

Federata Shqiptare e Futbollit pastaj vendosi ta sjellë në pozitën e trajnerit të kuqezinjve Edoardo Rejën, i cili deri më tani i ka zhvilluar katër ndeshje, dy prej të cilave i ka fituar dhe dy i ka humbur – njërën kundër kampiones së botës, Francës.

“Shqipëria e ka një ekip që është në tranzicion e sipër sepse është ndërrimi i gjeneratëve. Ka shumë futbollistëve që janë larguar ose janë afër kësaj. Duhet t’i japim edhe hapësirë dhe kohë”, tha Dallku.

“Gjithashtu kanë pasur edhe ndryshime në pozitën e trajnerit. Tash janë përcaktu me një trajner, që është, sipas meje, ekspert mjaft i mirë i futbollit, mirëpo për ta ndërtuar një ekip futbolli, sidomos kombëtar, duhet më shumë kohë”. /Gazeta Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).