Isa Mustafa garanton qëndrueshmërinë e Bllokut

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa thotë se partia që ai drejton është për jetësimin e marrëveshjes me AAK’në, NISMA’në dhe VV’në.

“Për Lidhjen Demokratike të Kosovës është me rëndësi themelore jetësimi i marrëveshjes me AAK-në, Nismën dhe Vetëvendosjen, e cila siguron zhvillim ekonomik, shtet ligjor dhe luftë kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Kohezioni ynë por edhe diversiteti, është një argument i fuqishëm për një qeverisje të qëndrueshme dhe jokorruptive.

Të gjithë atë që tjerrin mend sot e thonë se kanë thënë edhe përpara se këtij koalicioni nuk i takon kryetari i Kuvendit e kanë keq. Kushtetuta i jap të drejtë grupit më të madh parlamentar që ta propozoj kryetarin e Kuvendit. Rrjedhimisht koalicioni në krye me LDK-në është grupi më i madh parlamentar, kurse Gjykata Kushtetuese këtë të drejtë ia ka dhënë partisë e cila ka dalë e para në zgjedhjet nacionale.

Ne kemi bërë një marrëveshje të shëndoshë dhe të qëndrueshme politike, e cila është përkrahur nga Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së, duke treguar respekt të plotë për partnerët tanë. Implementimi I marrëveshjeve nuk është çështje e individëve dhe dëshirave të tyre, por çështje e bashkëpunimit dhe mirëkuptimit si dhe e vendimeve të organeve përgjegjëse, karshi rrethanave të krijuara”, ka shkruar Mustafa në Facebook.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).