Intervista e veçantë e Dua Lipës për ‘Vogue Australia’

Artistja shqiptare me renome botërore Dua Lipa, ka pozuar për numrin e ri të “Vogue Australia”, për muajin prill.

Në intervistën e realizuar për këtë revistë, Dua ka folur rreth feminizmit, albumit të saj të ri si dhe aktivitetit që zhvillon në Kosovë përmes fondacionit “Sunny Hill.

E lindur në Londër nga prindërit shqiptarë të Kosovës dhe rritur për katër vjet në Kosovë, derisa u transferua përsëri në Britani të Madhe në moshën 15 vjeçe për të ndjekur ëndrrën e këndimit.

Nëse shikoni videot e hiteve të saj kryesore: “Blow Your Mind (Mwah)”, “IDGAF” dhe “New Rules”, do të vini re dy gjëra: vizualet elegante dhe të stilizuara me gjallëri të vendosura në një parakalim të feminizmit dhe si Lipa rrethohet vazhdimisht nga një larmi femrash. “Kur unë po krijoja videot, ishte pothuajse ashtu si: ‘Epo, padyshim kjo është ajo që do të bëj. Sepse kur unë jam e mbështetur ose e rrethuar nga vajza të tjera, është fuqizimi”, thotë ajo për VOGUE.

“New Rules” nga albumi i saj i parë debutues për vitin 2017, i cili ka pasur më shumë se dy miliardë shikime në YouTube, ishte një aksident i çuditshëm, insiston ajo dhe rezultati i pengesave për një formulë fituese. “Unë thjesht krijova një video rreth realitetit tim dhe miqve të mi. Ai erdhi si një fuqizim shumë i fortë femëror, për të cilin jam shumë krenare dhe e lumtur. Unë vazhdova me këtë sepse e dua mënyrën se si kënga i bëri femrat të ndjehen, si i bëri shoqet e mia të ndjehen dhe si e bëri motrën time të vogël të ndjehet”.

“Asnjëherë nuk e dija që do të kishte atë ndikim! Asnjëherë në një milion vjet”, vazhdon ajo. “Kjo ndryshoi plotësisht jetën time, por kurrë nuk mendoja se do të kishte ndikimin aq të madh sa e pati”.

Një nivel universal midis personave të famshëm dhe fansave janë rrjetet sociale. Për Lipën, është ajo periudhë kur ajo mësoi emrat dhe fytyrat e mbështetësve të saj (shumë që janë në të njëjtën moshë me të) dhe u rrit me ta.

Por Lipa pranon se marrëdhënia dashuri/urrejtje është bërë asimetrike dhe i përshkruan rrjetet sociale si një edukatë për ankthin. “Jam rritur me rrjetet sociale; gjithmonë është argëtuese”, thotë ajo. “Por u bë e vështirë, veçanërisht në Twitter, në fund të fushatës sime të parë të albumit. Gjërat më argëtuese që duhej të bëja, ose gjërat më të mëdha do të krijonin më shumë mendime dhe negativitet dhe shumë më shumë zëra dhe komente…Nuk u ndjeva e mbështetur”, tha Dua për “Vogue Australia”.

“Unë mendoj se rrjetet sociale me të vërtetë i heqin larg fansat aktualë. Unë jam duke u përpjekur të kuptoj një mënyrë për të arritur një afërsi me dëgjuesit e mi që është shumë më tepër personale, si shkrimi i letrave ose takimet”, tregoi Lipa.

“Shikova ndikimin që rrjetet sociale kanë tek gratë dhe atë që pritet nga ne, dhe ndryshimet midis artistëve meshkuj dhe femra”, shpjegon ajo sot. “Ne kemi nevojë për të kuptuar një mënyrë për të qenë më të mirë me veten dhe njëri-tjetrin, në vend që ta ulim njëri-tjetrin … Unë nuk po them as: ‘Oh, unë thjesht dua që njerëzit të jenë më të mirë me mua’. Unë thjesht mendoj se duhet të krijojmë ambiente më të sigurta në përgjithësi për të gjithë. Fjalët prekin njerëzit. Ne po humbasim kontaktin me empatinë, dhembshurinë dhe mirësinë”, ka treguar artistja me prejardhje nga Kosova.

Atit bashkëkohor, e cila derdhet në natyrën e saj aktive me modën veçanërisht kur bëhet fjalë për të eksperimentuar me cilësi, ngjyra dhe humor. “Jam ndjerë gjithmonë i frymëzuar nga arti. Prindërit e mi do të më çonin në Tate Modern, në galeri … Unë mësoj përmes artit”, ka thënë ajo.

Në vitin 2016, Lipa ngriti Fondacionin Sunny Hill në Prishtinë-Kosovë me babanë e saj, një fondacion bamirës për të mbështetur një gjeneratë shpesh të harruar të të rinjve në atdheun e saj. “Ne po hapim një qendër arti dhe inovacioni këtë vit. Kemi tre artistë të rinj në bursa kosovare për të ndjekur shkollën e artit në Los Angeles”, thotë ajo. “Muzika është dashuria ime e parë, por dua të vazhdoj të shtyhem me këtë lloj sendesh dhe t’u jap fëmijëve një këmbë të gjatë”, tregoi Dua.

Si një nga të paktat artiste femra britanike në epokën kryesore të top-listave për momentin, Lipa është një zëdhënëse e vetë-emëruar për femrat e reja në Mbretërinë e Bashkuar dhe përfiton nga çdo ngjarje që flet në publik për të mbrojtur barazinë në industritë krijuese. Në nivelin shumë themelor të asaj që bën, Lipa, me autonominë e saj krijuese dhe qëndrimin empatik, të mirëfilltë dhe të dhënë nga zero, është duke e shndërruar rolin e një ylli popi të ditëve moderne.

“Mendoj se është e rëndësishme të bësh gjëra në të cilat beson”, thotë ajo. “Të jesh pjesë e kësaj vale feministe në muzikë pa menduar kurrë fillimisht, gjë për të cilën është diçka që më bënë shumë krenare, për shkak të ndikimit që ka”, thotë 24-vjeçarja.

Kur është pyetur se si e sheh rolin e kulturës pop duke ndryshuar me gjendjen aktuale të botës, veçanërisht midis të rinjve, Lipa u shpreh: “Për mua, gjithçka që po ndodh në botë për momentin mund të jetë e vështirë për t’u tretur ndonjëherë … Unë me mend, me këtë album, unë desha të provoj dhe të largohem nga klima aktuale politike. Doja të bëja muzikë që të largon nga mendja. Mbi të gjitha, muzika e shfrytëzon fuqinë e arratisjes. Duke folur për padrejtësinë dhe politikën, më zemëron dhe mërzit. Unë doja ta bëja pak më të lehtë për mua të dilja nga shtrati dhe të mos mendoja për gjërat negative që po ndodhin në botë gjatë gjithë kohës”, thotë më tej Dua për “Vogue Australia”.

“Gjëja më e rëndësishme është të jesh autentike. Kjo është ajo që e bën atë relaksuese. Asnjëherë nuk e dini se cila është gjëja tjetër që mund t’i bashkojë njerëzit. Ajo që është mahnitëse është se më shumë artistë po flasin për gjëra të rëndësishme. Kjo është më së shumti për të cilën vërtet mund të shpresoni nga kultura pop”, ka përfunduar Dua intervistën e saj për revistën australiane.

Albumi i saj “Future Nostalgia” do të jetë në shitje nga data 27 mars./arbresh

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS