Interesim i jashtëzakonshëm i publikut gjilanas për shfaqjen “Trenat”

Gjilan – Në ditën e katërt të Festivalit të dramës “Talia e Flakës 2020”, para artdashësve gjilanas është prezantuar shfaqja konkurruese “Trenat” e autorit Haqif Mulliqi, prodhim i Teatrit Kombëtar të Prishtinës.

Vendosja e shfaqjes është konceptuar të prezantohet në skenën e rrethuar nga publiku, për një numër të kufizuar syresh.

E interesimi për ta pa nga afër këtë shfaqje ka qenë shumë më i madh nga ç’pritej prej publikut tradicional lokal, pasi kanë marrë pjesë edhe artdashës e krijues të shumtë nga Prishtina e gjetiu, emra të shquar të dramaturgjisë e artit skenik në përgjithësi.

Fabula e shfaqjes “Trenat” përmes lojës së aktorëve Shpëtim Selmani e Rozi Kryeziu ka shpërfaqur një moment jetësor të çiftit (Veni e Vini) në pritje për t’u arratisur, me qëllim të shpëtimit të identitetit e integritetit personal, ndonëse të dalë nga binarët e normalitetit të jetës, si pasojë e përjetimeve pas dramës së dhunimit e përdhunimit që u ka ndodhur.

Nga situatat dramatike të tensionuara në skenë herë-herë nënkuptohet që ata paraprakisht janë dakorduar të “harrojnë” atë gjëmë që u ka rënë mbi kokë.

Porse pesha e saj del të jetë më e rëndë seç është paramenduar se mund të përballohet, ndaj, me kalimin e kohës problemi bëhet gjithnjë e më i vështirë për t’u “harruar”.

Shih për këtë, shpërthimet e kohëpaskohshme të protagonistëve, veçmas shpërthimet instinktive të aktores Rozi Kryeziu, vijnë mëse të natyrshme në skenë, ndërsa nxjerrin në pah natyrën e saj sublime femërore, e cila paralelisht me pasojat e tmerrit të përjetuar është e detyruar të përballet edhe me dhembjet e pritjes së dyfishtë: atë të lindjes së foshnjës dhe trenit “shpëtimtar”, për të vazhduar “itinerarin” e jetës në drejtim të panjohur.

Përveç aktorëve Rozi Kryeziu e Shpëtim Selmani, në shfaqjen “Trenat”, e cila është konceptuar si dramë e ironisë, pritjes e frikës, ka luajtur edhe Xhemajl Gllavica si instrumentist në sfond, ndërsa regjinë e ka punuar Zanë Duraku.

Shfaqja “Trenat” e shkruar nga autori i sa e sa veprave të inskenuara gjithandej, Haqif Mulliqi, është prezantuar para publikut gjilanas në natën e katërt konkurruese, ndërsa skenografinë e ka realizuar Mentor Berisha.

Kjo ishte shfaqja e dytë nga repertori i Teatrit Kombëtar të Kosovës në konkurrencë zyrtare në “Talia e Flakës 2020”, pas asaj të regjisores Burbuqe Berisha e autor Milazim Krasniqi “Bryma e vdekjes”.

Paraprakisht janë prezantuar edhe shfaqjet “Shkamat” e autorit dhe regjisorit Fadil Hysaj prodhim i “EtnoFest” dhe shfaqja “Graviteti” me autor Lirak Celaj e regjisor Florent Mehmeti nga teatri “Oda”.

Në ditën e fundit të Festivalit të Dramës shqipe “Talia e Flakës 2020”, të dielën në program është shfaqja nikoqire e Teatrit të Qytetit të Gjilanit “a. y. l. a. n”, e autorit Jenton Neziraj në regji të Blerta Neziraj, me ç’rast bëhet edhe ndarja e çmimeve./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).