Uji Dea

Instituti italian: Kosova u sanksionua, ndërsa asnjë sanksion ndaj Serbisë

/ 11 minuta lexim
Fundamenti

Instituti për Studime Politike Ndërkombëtare (ISPI), njëri ndër institutet më prestigjoze që ka Italia për studimet e politikës së jashtme, ka publikuar një analizë rreth zhvillimeve në Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë edhe problemet mes Kosovës dhe Serbisë.

Ky institut shkruan edhe për masat që janë marrë ndaj Kosovës, e që sipas këtij instituti një mendim i ndarë edhe nga më shumë se pesëdhjetë deputetë evropianë, britanikë dhe amerikanë, të cilët në fillim të gushtit i dërguan një letër BE-së, SHBA-së dhe Britanisë së Madhe duke i ftuar ata të ndryshojnë strategjinë e tyre për Kosovës.

“Rreziqet e një qasjeje të tillë janë të dyfishta. Para së gjithash, ajo lë të pezulluar angazhimin diplomatik që filloi me iniciativën franko-gjermane në atë kohë, e cila më vonë rezultoi në Marrëveshjen e Ohrit dhe, si rrjedhojë, mbyll një sy ndaj qëndrimit të Serbisë në rajon, ku Beogradi mbart nga një veprim i ndërhyrjes politike që synon ndërtimin e të ashtuquajturës “botë serbe”: një kryqëzim midis një versioni të përditësuar të programit nacionalist “Serbia e Madhe” dhe politikës së Moskës në fqinjësinë e saj të quajtur “russkiy mir” (bota ruse)”, shkruan ky institut, raporton RTKlive.

Për sa i përket rrezikut të parë, Instituti për Studime Politike Ndërkombëtare vlerëson se Marrëveshja e Ohrit kishte dy objektiva afatgjatë gjeopolitike: shmangien e vatrave të tensionit mes dy vendeve dhe largimin e Serbisë nga orbita ruse, duke e afruar atë me kampin perëndimor.

“Ndërsa bindja e Beogradit për të miratuar sanksione kundër Moskës është aktualisht edhe utopike dhe jo-konsistente për sa i përket ndikimit të tyre eventual ekonomik, shpresa është të paktën që Serbia të thyejë luhatjen e saj dhjetëvjeçare midis Rusisë dhe Bashkimit Evropian. Në veçanti, nëse Serbia ndalon së penguari qasjen e Kosovës në OKB dhe organizata të tjera, aleanca politike me Rusinë do të jetë e pakuptimtë. Megjithatë, mungesa aktuale e barazisë diplomatike i bën këto objektiva të paarritshme”, shkruan ISPI. Instituti për Studime Politike Ndërkombëtare (ISPI), shkruan se Kosovës iu ndaluan ushtrimet ushtarake Defender Europe 23 të udhëhequr nga SHBA-ja, më pas BE-ja ngriu disbursimin e fondeve derisa të angazhohet për de-përshkallëzimin.

“Në të njëjtën kohë, asnjë sanksion nuk u drejtua ndaj Serbisë, madje as kur dy javë pas trazirave në veri, policia arrestoi tre policë kosovarë në zonën kufitare mes dy vendeve”, shkruan ISPI. Analiza e plotë e Institutit për Studime Politike Ndërkombëtare(ISPI) Ballkani: nëse Perëndimi ka qasje të gabuar ndaj dosjes kosovare. Ishte një verë tjetër e nxehtë në Ballkan, veçanërisht mes Kosovës dhe Serbisë. Pas dhunës në fund të majit dhe tensioneve kufitare pasuese, situata është kthyer në një qetësi të dukshme. Në pritje të episodit të radhës që do ta bëjë pjesën tjetër të Evropës të frikësohet se një luftë e re do të shpërthejë në Ballkan. Një hipotezë, megjithatë, për t’u përjashtuar, për disa arsye: mungesa e burimeve dhe buxheteve ushtarake, por mbi të gjitha parregullsitë politike. Beogradi dhe Prishtina kanë një avantazh të ndërsjellë politik në kërcënimin e vazhdueshëm të luftës: frika nga armiku i vjetër ndihmon në forcimin e dy lidershipeve më shumë se çdo marrëveshje apo negociatë. E cila është në të vërtetë aty, por ju nuk mund ta shihni atë. Marrëveshja e Ohrit nuk është marrë kurrë seriozisht nga asnjëra palë. Pa nënshkrim dhe protokolle diplomatike, teksti fillimisht u pranua në fund të shkurtit në Bruksel dhe më 18 mars u integrua në aneksin e zbatimit në qytetin maqedonas. Bazuar në marrëveshjen që normalizoi marrëdhëniet mes dy Gjermanive në vitin 1972, mirëkuptimi përbëhet nga 11 nene dhe i çon palët në një njohje reciproke faktike, pa e përmendur kurrë atë hapur. Për më tepër, ndërsa Prishtina zotohet të krijojë organin vetëqeverisës për serbët e Kosovës – atë që marrëveshjet e Brukselit të vitit 2013 e quajnë Asociacioni/Bashkësia e Komunave Serbe (ASM) – Beogradi heq dorë nga bojkotimi i kandidaturave të Kosovës në organizmat ndërkombëtare. Angazhime që deri më sot nuk janë respektuar. Nëse në Prishtinë ende nuk ka konsensus, as angazhim real politik, për një statut që përcakton dhe rregullon ASM-në, në Beograd duket se nuk ka synim për të ndërprerë fushatën diplomatike kundër anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare.

Fundamenti

Në të vërtetë, vetëm një muaj pas Marrëveshjes së Ohrit, Serbia votoi kundër pranimit të Prishtinës në Këshillin e Evropës (KiE). Dhe një përkushtim real për zbatimin mungon edhe nga shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, ku një mospërputhje formale vazhdon për shkak të pesë vendeve që nuk e njohin Kosovën, përfshirë Sllovakinë dhe Spanjën, të cilat megjithatë kanë përkatësisht të dërguarin special për dialogun ndërmjet Beogradi dhe Prishtina, Miroslav Lajçak dhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell. Së bashku me Serbinë, Spanja dhe tre vende të tjera të BE-së – Qiproja, Rumania dhe Hungaria – gjithashtu votuan kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE. Ajo që është befasuese, megjithatë, nuk është aq shumë se shtetet individuale të BE-së nuk e ndryshojnë politikën e tyre ndaj sovranitetit të Kosovës, por qasja e përbashkët e Komisionit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara. Pas dhunës kundër ushtrisë së KFOR-it në fund të majit, kur vendosja e kryetarëve shqiptarë në katër komunat e veriut tëK Kosovës shkaktoi reagimin serb, si Brukseli ashtu edhe Uashingtoni sanksionuan qeverinë kosovare, e shpallën fajtore për provokimin që çoi në përshkallëzim, një veprim i vendosur në mënyrë të pavarur pa informuar partnerët ndërkombëtarë. Kosovës fillimisht iu ndalua nga ushtrimet ushtarake Defender Europe 23 të udhëhequr nga SHBA-ja, më pas BE-ja ngriu disbursimin e fondeve derisa të angazhohet për de-përshkallëzimin.

Në të njëjtën kohë, asnjë sanksion nuk u drejtua ndaj Serbisë, madje as kur dy javë pas trazirave në veri, policia arrestoi tre policë kosovarë në zonën kufitare mes dy vendeve. Pra, një qasje shumë e zhbalancuar, e cila prek ekzekutivin e udhëhequr nga Albin Kurti dhe, indirekt, favorizon agjendën e presidentit serb Aleksandar Vuçiq. Një mendim i ndarë edhe nga më shumë se pesëdhjetë deputetë evropianë, britanikë dhe amerikanë, të cilët në fillim të gushtit i dërguan një letër BE-së, SHBA-së dhe Britanisë së Madhe duke i ftuar ata të ndryshojnë strategjinë e tyre për dosjen e Kosovës. Rreziqet e një qasjeje të tillë janë të dyfishta. Para së gjithash, ajo lë të pezulluar angazhimin diplomatik që filloi me iniciativën franko-gjermane në atë kohë, e cila më vonë rezultoi në Marrëveshjen e Ohrit dhe, si rrjedhojë, mbyll një sy ndaj qëndrimit të Serbisë në rajon, ku Beogradi mbart nga një veprim i ndërhyrjes politike që synon ndërtimin e të ashtuquajturës “botë serbe”: një kryqëzim midis një versioni të përditësuar të programit nacionalist “Serbia e Madhe” dhe politikës së Moskës në fqinjësinë e saj të quajtur “russkiy mir” (bota ruse).

Për sa i përket rrezikut të parë, Marrëveshja e Ohrit kishte dy objektiva afatgjatë gjeopolitike: shmangien e vatrave të tensionit mes dy vendeve dhe largimin e Serbisë nga orbita ruse, duke e afruar atë me kampin perëndimor. Ndërsa bindja e Beogradit për të miratuar sanksione kundër Moskës është aktualisht edhe utopike dhe jokonsistente për sa i përket ndikimit të tyre eventual ekonomik, shpresa është të paktën që Serbia të thyejë luhatjen e saj dhjetëvjeçare midis Rusisë dhe Bashkimit Evropian. Në veçanti, nëse Serbia ndalon së penguari qasjen e Kosovës në OKB dhe organizata të tjera, aleanca politike me Rusinë do të jetë e pakuptimtë. Megjithatë, mungesa aktuale e barazisë diplomatike i bën këto objektiva të paarritshme. Për sa i përket rrezikut të dytë, lënia e fushës së lirë për axhendën rajonale të Serbisë së Vuçiqit – qeveritë e së cilës kanë gëzuar gjithmonë mbështetjen e kancelarive dhe institucioneve kryesore perëndimore, duke kontribuar në të ashtuquajturat “stabilitokraci” – do të thotë mbi të gjitha minim i procesit të dialogut dhe normalizimit shumë të dëshiruar ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Dhe, për rrjedhojë, rrezikojnë më tej stabilitetin politik të të gjithë rajonit të Ballkanit. Edhe pse Vuçiq rregullisht përdor një retorikë me të cilën ai promovon veten si garantues i paqes dhe stabilitetit rajonal, qëndrimi ndaj atyre vendeve të ish-Jugosllavisë me një pakicë të madhe serbe synon të destabilizojë qeveritë lokale. Një rast që në veri të Kosovës merr formën e Listës Serbe, partia kryesore serbo-kosovare e cila megjithatë i përgjigjet ekskluzivisht dëshirave të Beogradit. Në mënyrë të ngjashme javët e fundit fenomeni mund të vërehet edhe në Mal të Zi.

Në Podgoricë, qeveria e tretë po lind pa partinë e ish-presidentit Milo Gjukanoviç – i cili u transferua në opozitë në 2020 pas tridhjetë vjet dominimi pothuajse të pakundërshtueshëm – dhe ekzekutivi që do të udhëhiqet nga centristi Milojko Spajiç nuk duhet të përfshijë partitë filo-serbe. Një eventualitet që shkaktoi frikësimin politik të Beogradit. Dy javë më parë, ministri i Mbrojtjes Milos Vuçeviç kërcënoi Malin e Zi (dhe Maqedoninë e Veriut) në televizionin kombëtar për njohjen e Kosovës: “Një gabim që do të rezultojë mbrapsht, pikërisht siç ndodhi në Ukrainë,” tha Vuçeviç për transmetuesin pro-qeveritar Pink. Edhe nëse njohja e Kosovës daton që nga viti 2008, tani vjen kërcënimi për vendin e NATO-s se ekzekutivi malazez duhet të përjashtojë figurat politike të afërta me presidentin serb dhe të cilët gjatë fushatës elektorale premtuan se, me ta në qeveri, Mali i Zi do të tërhiqte njohjen ndaj Prishtinës dhe do të ishte larguar nga Aleanca Atlantike. “Bota serbe” – një frazë e krijuar nga ish-ministri i Brendshëm dhe tani kreu i Shërbimit Sekret Aleksandar Vulin – është pikërisht kjo: një aparat retorik që synon të kërcënojë shtetet fqinje, kursin politik të të cilëve qeveria serbe synon t’i ndikojë për përdorim dhe konsum të saj. Jo një program politik i mbështetur nga një buxhet lufte siç ishte në vitet 1990, por një stok nacionalist që rëndon shumë mbi marrëdhëniet delikate rajonale, si dhe mbi proceset e pajtimit të brendshëm.

Një qëndrim që në vitet e fundit ka lehtësuar lëvizjet secesioniste të serbëve të Bosnjës të prorusit Milorad Dodik, i cili qershorin e kaluar promovoi një ligj për të pavlefshëm vendimet e gjykatës kushtetuese të Bosnje-Hercegovinës në atë që mund të përkufizohet si “ndarje ligjore” e Republika Srpska (një nga dy entitetet që përbëjnë vendin). Prandaj, një zhbalancim diplomatik nga perëndimi në dosjen kosovare do t’i jepte legjitimitet të mëtejshëm një politike serbe që është autoritare brenda vendit dhe destabilizuese në vendet fqinje. Megjithëse ndikimi rus në Serbi vështirë se mund të përkthehet në mbështetje aktive ushtarake, kjo nuk përjashton mundësinë që Beogradi të mos vazhdojë të importojë modelin e tij politik nga Moska, i përbërë nga autokracia e brendshme dhe agresiviteti rajonal. Një model i cili në Ballkan ndoshta nuk do të prodhojë luftëra të hapura, por që do të mbajë gjallë një tension të fshehtë të vazhdueshëm mbi ekuilibrin tashmë të pasigurt etno-politik.