Imuniteti i fortë është arma e vetme kundër viruseve

Hani shëndoshë, ekspozohuni në diell, flini mjaftueshëm, bëni aktivitete fizike, rrethohuni me shoqëri të shëndoshë; ky është definicioni i shëndetit me pak fjalë.

Si të shpëtoni nga një infeksion viral? Ekziston vetëm një përgjigje: mbrojtjet e zhvilluara nga sistemi ynë imunitar. Për momentin, në të gjitha rastet, është reagimi i sistemit imunitar ai që do të vendosë rrjedhën e sëmundjes, pavarësisht nëse ajo kalon pa u vënë re, nëse është e butë apo zhvillohet në pneumoni të rënda, ndonjëherë fatale.

Pra, le të kthehemi në sistemin tonë imunitar. A mund ta forcojmë për të luftuar virusin aktual?

Shoqëritë tona kanë ditur gjithmonë shumë gjëra. Se një dietë e shëndetshme është e nevojshme për shëndetin. Vitamina C është rekomanduar prej kohësh për njerëzit me grip. Hani agrume!

Vitamina D gjithashtu luan një rol: në mungesë të diellit, trupi ynë nuk sintetizon vitaminën D.

Ky është një nga shpjegimet për sezonalitetin e sëmundjeve virale, të cilat zhvillohen më shumë në dimër.

Helioterapia, e cila bëri suksesin e luftës kundër tuberkulozit në Leysin dhe Montana, pati efektin e forcimit të trupit në vitaminën D. Kështu që ekspozoni veten në diell sa herë të mundeni, idealisht në diellin e mëngjesit!

Dielli është i shëndetshëm, por edhe ekspozimi i tepruar mund te shkaktojë probleme, andaj, bëhuni doktor i vetes.

Edhe gjumi është shumë i rëndësishëm; përveçse pushon trupin dhe trurin, ai është edhe regjenerues. Andaj flini, flini sa duhet!

Gjithashtu, aktiviteti fizik kontribuon në shëndet. Mos e neglizhoni; edhe pse të izoluar, aktualisht në karantinë; qëndroni aktiv; aktiviteti i kontribuon shëndetin fizik, por gjithashtu edhe shëndetit mental.

Mos praktikoni sport me zor, është shume e rëndësishme ta shijoni/të ndjeni kënaqësi e jo frustrim.

Natyrisht që alkooli i tepruar dhe tymi i duhanit, nuk do të jenë shokët tuaj më të mirë, por edhe të imunitetit, andaj evitojini!

Disa herë në ditë dëgjoni: rrini në shtëpi, kujdesni për higjienën personale, qëndroni larg kontakteve, por pak flitet për rëndësinë e vitaminave/amino-acideve dhe mineraleve të cilat me siguri që kanë shumë efekt pozitiv te shëndeti.

Është një gjë të qëndrosh në shtëpi, për të evituar përhapjen e viruseve, por është një gjë tjetër të sensibilizohet populli në lidhje me gjërat që mund të ndihmojnë për ta forcuar immunitetin.

Për ngritjen e imunitetit, ndihmon shumë edhe pija e Aloe Verës, por duhet ditur cili lloj (Barbadensis Miller), e cila duhet të jetë e pastër, e stabilizuar, e certifikuar, thjesht duhet patur kujdes se ku furnizoheni me Aloen.

Konsumi i gjethes nuk rekomandohet pasi që pjesa e jashtme, jo vetëm që nuk është e dobishme, por është toksike. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).