Ilaçet vendore kundër ftohjeve dhe gripit sezonal

Me arritjen e ditëve të para arrijnë edhe ftohjet, e me arritjen e dimrit edhe gripi. Nëse kërkoni që në mënyrë natyrale t’ju bëni ballë gjendjeve si këto, ja disa ilaçe natyrale.

PËR TA PËRSHPEJTUAR SHËRIMIN

Copëtoni pak hudhër (1/4 e gotës) dje e përzieni me lëng të freskët të domates. Ftohja shpejtë do të fillojë të tërhiqet.

PËR NDALJEN E KOLLËS

Nëse keni probleme me kollë të fortë gjatë ftohje, përzieni pak speca të kuq me një lugë mjaltë dhe i konsumoni, në lukth të thatë. Mjalti me kanellë po ashtu ndihmon.

SI TA HIQNI SA MË SHPEJT GRIPIN A dëshironi që ftohja dhe gripi sa më shpejt të kalojnë, përdorni ekstraktet e gjetheve të ullinjve. Kjo i vret viruset.

PËR FORCIM TË IMUNITETIT

Në mënyrë që të shmangni prekjen nga grip apo ftohja, duhet ta forconi sistemin tuaj imun në mënyrë që organizmi të mbrohet nga viruset. Për forcimin e imunitetit pini shumë ujë me limon dhe mjaltë. Po ashtu ju ndihmon edhe çaji i gjelbër.

PËR LUFTËN KUNDËR GRIPIT

Shtogu është aleat i shkëlqyeshëm për luftën kundër infeksioneve virusale. Studimet kanë treguar se ekstraktet e shtogut ndihmojnë në luftën kundër gripit.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).