Ilaçet natyrale për alergjitë sezonale

Alergjitë sezonale ndërlidhen me një periudhë të caktuar kohore. Kështu, një nga alergjitë më të zakonshme dhe më të shpeshta gjatë pranverës është alergjia në polen.

Në vijim ju sjellim disa ilaçe natyrale kundër alergjive sezonale

ÇAJI I MENTËS

Në përgjithësi, secili lloj i çajit të ngrohtë vepron si një ekspektorant. Kjo do të thotë se e lufton kongjestionin që formohet në membranën e mukozës. Në veçanti, menta përmban një komponent që ndihmon ndalimin e sekretimit që shkaktohet nga histamina. Menta redukton simptomat e alergjisë. Përbërësit: 1 lugë mentë të thatë (10 g), 1 lugë mjaltë (25 g), Një gotë ujë (250 ml). Përgatitni: Filloni duke derdhur uji në një enë dhe për ta valuar. Më pas, shtoni gjethet e mentës. E lini të valojë për 10 minuta dhe thithni avullin që del prej enës. Në fund, e ëmbëltoni me mjaltë dhe e pini në formë të çajit.

TRETJA ME KRIPË

Pastrimi i zgavrave të hundës është mënyra më e vjetër dhe më e efektshme për të pastruar polenin, që grumbullohet në kanalet e hundës. Për më shumë pastron hapësirat përreth hundës e po ashtu edhe parandalojnë infeksionet. Përbërësit: 1 gotë ujë të destiluar (250 ml), 1/2 e lugës kripë (5 g), 1 pjesë sodë buke, 1 pikatore. Përgatitja: Së pari, ngrohni ujin pa e lënë të valojë. Më pas, shtoni kripën dhe sodën e bukës. Kombinoni të gjithë përbërësit dhe i përzieni mirë. E lini të ftohet. Më pas, derdhni përzierjen në pikatore dhe hidhni nga një pikë në secilën zgavërtë hundës. Përsëriteni procedurën 3 herë në ditë.

INHALIMI ME EKSTRAKTE BIME

Inhalimi si ky ndihmon në heqjen e mukozës dhe qetëson irritimet në zgavrat e hundës. Përbërësit: 1 gotë ujë (250 ml), 4 pika vaj esencial (rozmarine, mente ose eukalipti). Përgatitja: Së pari, valojeni ujin dhe shtoni pikat e vajit. Më pas,e mbuloni kokën me peshqir, duke lakuar kokën poshtë. Me kujdes thithni avullin. Përsëriteni procedurën për 10 minuta. Për fund, fryni hundëve.

(Kosova Sot

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).