Ilaçet më të shëndetshme natyrale për pranverë

Lëngjet nga pemët dhe perimet janë mënyrë e përsosur për ta filluar ditë, e me këtë rast janë edhe aleatë në luftën kundër lodhjes pranverore.

LËNGU NGA LAKRA VJOLLCË

Ky lëng është shumë i shijshëm, plot me vitamina C. Ju nevojiten 2 gota lakër,3 kërcej selino, 1/2 e limonit, 2 gota dardhë të copëtuar. Thjesht, gjithçka hidhni në blender, shtoni ujin dhe përgatitni lëngun e bukur dhe të shijshëm.

LËNGU I GJELBËR

Lëngjet e gjelbra njihen si më të shëndetshmit, e ky lëng është përplot me vitamina, derisa me shijen e vet ju kthjellë sa hap e mbyll sytë. Ju nevojitet një selino ,1 trangull, 2-3 gjethe të lakrës jeshile,1 limon, 1 lugë xhenxhefil të bluar, 1/2 e gotës lulelakër, 1 gotë majdanoz dhe 2 dardha. Ato që quht qëruar i qëroni, i pastroni dhe i vendoni në blender.

LËNGU NGA KAROTA

Kur ta përgatisni këtë lëng, do të befasoheni sa ngjyrë të bukur dhe të fortë posedon. Në blender hidhni 5-6 karota të qëruara e të copëtuara, 1 trangull, 1 molë,1 limon dhe pak xhenxhefil. Sipas dëshirës, mund të shtoni dhe pak shegë.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).