Ik në orën e ikjes

Poezi nga Atdhe Geci

President, atë që bëre është e keqe
e kam zor të ti them fjalët
por, ligësia jote s´falet,
as lavdërimet tua çlirimtare
Besimin që hije pate u bë pluhur
unë s´di ku do ta varësh veten
hisja e leshit mes miqëve
të fshehtë të përbetimit të iku!
Pluhur është fjala jote, besimi yt
të mundurin në liri ti e sajove
ti e sajove korigjimin e kufijve
mburreshe se është lëndë histori
President, ti sajove Gjykatën Speciale
kundër shokëve tu dhe vetes,
gjysmë milioni Kosovë e çove në
mërgim, në zhbërje, në mjerim
ti dhe shokët e tu bëtë atë që
s´bëhet, larguat forcën e
ndryshimit dhe të rezistencës,
vratë forcën lëvizëse;
profesorin, nxënësin dhe studentin
President, baltë je ti, i lig!
që kur hyre në pazar për
Trepçën, Ujmanin, për tokat
Anë Moravës e për Kishat,
pluhur është besimi yt, ik!…

Atdhe Geci – 23.07. 2020

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).