Hundët e bllokuara, si të shëroheni pa përdorur ilaçe

I ftohti, alergjitë dhe virozat e stinës. Janë këto disa nga arsyet që shkaktojnë bllokimin e hundëve, një problem shumë i bezdisshëm. Për të shpëtuar nga ky problem ekziston një mënyrë natyrale e testuar mbi afro 100 mijë pacientë, metodë e cila rezultoi efikase për 85% të tyre.

Kjo mënyrë raportohet nga sajti Lafucina.it dhe njihet si metoda Buteyko, e cila është një teknikë riedukimi për frymëmarrjen. Për zbatimin e saj, mjafton që të vihen në praktikë këto tetë këshilla:

-Duhet të çtendoseni dhe relaksoheni, mundësisht në një kolltuk.

-Goja duhet mbajtur mbyllur gjatë dhe pas stërvitjes, pasi në të kundërt duhet nisur nga fillimi. -Merrni frymë me hundë ose me gojë nëse nuk mundeni.

-Mbajeni frymën duke e zënë hundën.

-Koka duhet lëvizur me delikatesë para dhe mbas.

-Ky veprim përsëritet deri sa të ndihet bezdisje për shkak se keni nevojë të mbusheni me frymë. –

Në atë moment lëreni të lirë hundën dhe mbushuni thellë me frymë, por duke e mbajtur gojën të mbyllur.

-Pasi të mbusheni thellësisht me frymë, vazhdoni të merrni frymë me ngadalë dhe qetësi për disa minuta. Nëse e ndjeni të nevojshme, përsëriteni një stërvitje të tillë edhe një herë tjetër, por gjithmonë me gojën mbyllur

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).