Humbësit e zgjedhjeve

Nga Anton Marku – Mbi shitësit e mjegullës, përbuzësit e lirisë, mbledhësit e kokrrave, guralecët dhe gurët që ndërrojnë vend përditë. Ja që sipas të gjitha parashikimeve ndodhi ajo që pritej: Qeveria e Kosovës nuk arriti të përfundojë mandatin e saj dhe zgjedhjet e parakohshme do të mbahen me 11 qershor 2017. Në këtë kontekst tashmë ka filluar gara, jo në atë se kush është më i zëshëm në mbrojtje të shtetit dhe interesave të qytetarëve të tij, por kush bërtet më shumë. Kush ulërinë më gjatë. E të shkumbëzojnë po shkumbëzojnë të gjithë.

Arrat, pjeshkat dhe shalqini

Koalicionet e krijuara me këtë rast për shumëkënd kanë qenë befasi. Për njohësit e zhvillimeve politike në vend jo. Tani definitivisht, kur mjegulla u hoq dhe maskat ranë, secili pe gjeti lëmshin që i takon. Dhe që e meriton. Në njërën anë kemi ‘‘Të fortit’’, në tjetrën ‘‘Të butët’’. Mes tyre ‘‘Thuprat’’. Pra ‘‘Arra’’ (PDK-AAK-Nisma) që janë të fortë nga jashtë e të butë nga brenda, ‘‘Pjeshka’’ të butë nga jashtë, të fortë nga brenda (LDK-AKR-Alternativa) dhe ‘‘Shalqini’’ (VV), i gjelbërt nga jashtë dhe plot nacionalizëm të kuq nga brenda.

Për dikë këto koalicione mund të ndahen në neopesimistët (PDK & Co), postoptimistët (LDK &Co) dhe light-anarkistët (VV). Aty janë bërë bashkë liberalët me socialistët, konservatorët me modernistët, globalistët me nacionalistët dhe fanatikët fetarë me ateistët.

Ajo që bie në sy është se kësaj radhe duket se listat zgjedhore janë më ndryshe se sa deri më tash. Megjithatë, edhe aty mund të bien në sy anomalitë e tipit: djali i një kryetari komune në Drenicë (PDK), gruaja e një ish-futbollisti (AAK), mbesa e shtatë vëllezërve (LDK), bashkëshorti i lideres partiake (Alternativa), zonja me shami (AKR), etj.

Sidoqoftë, bashkësia ndërkombëtare duhet siguruar se këtë radhë, në krahasim me vitin 2010, çdo votë do të numërohet. Dhe atë vetëm një herë. Jo më shumë se kaq.

Interneti nuk harron

Politikanët i kanë shndërruar konfliktet konceptuale në një betejë të ashpër, në të cilën, pas aktit të fundit, askush nuk do të jetë fitues. Kufinjtë e gjuhës së tyre janë kufijtë e botës së tyre. Ata mohojnë gjithë atë që deri më tani kanë deklaruar. Kur nuk kanë nga të ja mbajnë nuk turpërohen fare të thonë se, mbase edhe ‘‘në një çast ligësie’’ edhe mund të kenë pohuar ashtu, por se në fakt nuk kanë menduar ashtu. Tek ata ajo që duket e pabesueshme nuk është dhe e pamundur. E në anën tjetër, po të mundnin, dje dhe sot, do t’i hanin njërit-tjetrit kokën. Dhe atë pa kripë.

Kjo vlen sidomos për liderin e AAK, por jo vetëm për të. Kryetari i kësaj partie në vitin 2014 ishte kundërshtari më i ashpër i PDK duke lidhur marrëveshje paszgjedhore me LDK. VV dhe Nismën. Nga aty vazhdoi vetëm me këto dy të fundit, për t’i ndarë rrugët edhe me ta dhe përfundimisht t’i hidhet në përqafim ish-oponentit kryesor. Ky ishte pra një rrugëtim plot kthesa në vetëm 3 vite kohë. Për më tepër, gjatë nënshkrimit të koalicionit ‘‘Shefi’’ nuk duhej asgjëkund, por të gjithë e ndjenin prezencën e tij. Ai nuk u pa. Edhe ashtu është kjo një marrëveshje për armëpushim. Jo dhe për paqe.

Komandantët po ja japin krahun edhe një herë njëri-tjetrit. Moto e bashkimit të tyre dikur ishte ‘‘Vendlindja thërret’’. Tash çdo ditë e më tepër ‘‘Gjykata troket’’.

Në këtë ambient kontaminues është vështirë të mbetesh normal. Lajm i mirë është se interneti nuk harron. Kurrë.
E aty mund të gjendet mjaft. Për të gjithë nga pak.

U gabove Veton

Është mendim i përgjithshëm se nëse proceset në Kosovë vazhdojnë me këtë ritëm, atëherë nuk do të kemi liberalizim vizash para vitit 2020. Dhe atë, për fat të keq, jo vetëm për shkak të demarkacionit.

Shumë nga ne ishin optimist kur menjëherë pas luftës Veton Surroi bashkë me një grup intelektualësh, krijuan ‘‘Forumin 2015’’ me shpresë se ky do ishte viti i aderimit të Kosovës në Bashkimin Evropian. Por, nëse vazhdohet të ecet kështu, më shumë prapa se para, atëherë e vetmja që do të mund të ndodhë është që dy numrat e fundit të ndërrojnë vendet: nga 2015 në 2051. Kësaj radhe do doja të gabohem. Pra, qofsha i gabuar!

Është afër mendsh të pritet se demarkacionin dhe asociacionin do i miratojnë mu ata që i kundërshtuan me kaq këmbëngulësi deri më tash. Po ashtu ata do gjejnë edhe ‘‘formatin’’ e duhur që të vazhdojë edhe dialogu me Serbinë në Bruksel, i cili assesi të prodhojë epilog, si dhe të bashkëpunohet me Gjykatën Speciale. Këtu bën pjesë dhe gjendja në veri të vendit, i cili ka mbetur pak Serbi e pak Kosovë. Më së paku Mitrovicë.

Zjarri shuhet në dy mënyra: Duke i hedhur ujë apo duke e lënë të vetdigjet. Duket se ndërkombëtarët kanë përzgjedhur këtë të dytën.

Dita tjetër

Një nga skenarët e mundshëm është se kriza politike do të vazhdojë edhe pas mbajtjes së zgjedhjeve pasi që asnjëri bllok nuk do të arrijë të ketë numra të mjaftueshëm për të krijuar qeverinë. Një mundësi mund të jetë që VV të arrijë të mbledhë rreth 20% të votave dhe me këtë të luaj rol përcaktues të fatit të mëtejshëm të vendit.

Në tërë këtë matematikë po harrohet edhe fakti se serbët dhe minoritet tjera mund të kenë një rol edhe më qenësor duke bërë që koalicioni i cili fiton më pak se gjysmën e votave të popullsisë shqiptare të udhëheqë me qeverinë e ardhshme. Në rast të kundërt shteti do të detyrohet të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme. Kriza kështu do të hyj në një fazë të re. Nëse po, do të jetë ky edhe një vit i humbur për Kosovën.

Mrekullitë ju ndodhin vetëm atyre që besojnë në to. Shumë nga ne kemi hequr dorë prej tyre. Me shumë duam të besojmë se ajo që po na ndodh është ëndërr, e mira e së cilës do të qëndronte jo në gjatësinë por në bukurinë e saj.

Edhe pse ka tentativa për të ndryshuar diçka në këtë relacion, sidomos nga aktivistët e VV, e të cilat duhet vlerësuar, mbase diaspora, si dhe tërë viteve të pasluftës, do ta vazhdojë të qëndrojë pasive dhe indiferente në raport me zgjedhjet në Kosovë. Pjesërisht ajo do i gëzohet më shumë hapjes së ndonjë xhamie të re, siç ishte rasti ky i ditëve të fundit në Gjenevë, i cili entuziazmoi shumë mërgimtarë tanë në Zvicër.

Shteti dhe Kombi edhe mund të presin. Deri në ndonjë shi tjetër. Humbësit më të mëdhenj kësaj radhe do të jenë ata që nuk do dalin në zgjedhje. Pra, dil e voto!

Jepi frymë zërit tënd!

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS