Hudhra është një probiotik i shkëlqyeshëm dhe ka dobi të mëdha në zemër

Hudhra është një nga ushqimet më të vlerësuara kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës. Megjithëse vetitë e saj aromatike janë mjaft të njohura, përfitimet shëndetësore që sjell në trup janë të shumta, dhe gjithashtu rekomandohet nga kardiologët.

Sipas Steven Gundry, një kardiolog dhe instruktor në Functional Nutrition Coaching, hudhra është një nga ushqimet e shëndetshme më të vlerësuara kur bëhet fjalë për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Është e pasur me fibra probiotike, të cilat janë të nevojshme për rritjen e baktereve të mira në zorrë.

Sipas hulumtimit të botuar në Journal of Cardiovascular Disease Research, probiotikët janë treguar për të menaxhuar kolesterolin në gjak, duke zvogëluar prodhimin e tij, duke prishur acidet biliare në mëlçi, dhe madje duke përdorur kolesterolin e tepërt si një burim ushqimi.

Studime të tjera sugjerojnë se jo vetëm që hudhra është një probiotik i shkëlqyeshëm, por gjithashtu ka veti antibakteriale dhe ngrënia e hudhrës gjithashtu zvogëlon depozitat në arterie. Kërkimet mbështesin tezën e lidhjes midis konsumit të hudhrës dhe zvogëlimit të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare.

(Kosova Sot Online)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS