Hudhra, efikase te infeksionet urinare

Ekstrakti i hudhrës mund të jetë një armë efikase në luftë kundër baktereve që janë rezistente ndaj shumë antibiotikëve, sidomos kundër baktereve që shkaktojnë infeksione të rrugëve urinare.

Një studim i ri ka treguar se edhe ekstrakti i freskët i hudhrës manifeston veprim efikas kundër baktereve rezistente ndaj antibiotikëve. Infeksionet e rrugëve urinare janë sëmundja e dytë infektive për nga shpeshtësia, që hasen në praktikë.

Në mbarë botën rreth 150 milionë njerëz çdo vit diagnostikohen me këto sëmundje, ku kostoja e mjekimit kushton disa miliardë dollarë. Kjo sëmundje zakonisht trajtohet me antibiotikë, por paraqitja e baktereve që janë rezistente ndaj antibiotikëve, ka bërë që të analizohen format tradicionale të mjekimit. Hudhra (Allium sativum) është përdorë për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme që nga kohët antike.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).