Hoxhaj: Reciprociteti i plotë me Serbinë, veprim klandestin dhe spektakël i qeverisë në ikje Kurti

Ish-zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj, ka thënë se reciprociteti i plotë me Serbinë arrihet përmes koordinimit me aleatët, me në krye SHBA-të. Ai ka shtuar se nuk arrihet përmes veprimeve “klandestine” duke aktruar dhe bërë spektakle në mesnatat e fundit sikurse veproi qeveria në ikje Kurti.

Ish-ministri i jashtëm, tani deputet nga Partia Demokratike e Kosovës, Enver Hoxhaj, përmes një shkrimi në Facebook, është shprehur se Kosova është shtet i pavarur dhe i barabartë në rajon, duke ju falënderuar ndihmës dhe bashkëpunimit të sinqertë dhe konstruktiv me miqtë ndërkombetarë.

Hoxhaj ka shtuar se arritjet e shtetit, janë sukses i përbashkët me aleatët, andaj sipas tiij, nuk mund të sillemi si mashtrues.

“Nga premtimi para një jave për gatishmërinë e rifillimit sa më të shpejt të dialogut, kryeministri u kthye mbrëmë në mesnatë në njeriun që nuk i intereson e ardhmja e Kosovës por vetëm e ardhmja e tij personale politike.”, ka thënë Hoxhaj.

Ai gjithashtu ka potencuar se dialogu duhet të jetë përgjegjësia e secilës qeveri.

Përmes tij, Hoxhaj thotl se është arritur që në koordinim dhe me mbështetje të plotë ndërkombetare, ta shtrijmë sovranitetin në veri dhe zbatimin e masave reciproke ndaj Serbisë.

“Edhe reciprociteti i plotë dhe njohja e ndërsjellë do të arrijë në koordinim dhe përkrahje të SHBA-ve dhe BE-së, ashtu siç e kemi shpallur Pavarësinë, formuar ushtrinë dhe siguruar njohje e anëtarësim në organizata ndërkombëtare.”, ka shkruar Enver Hoxhaj nl statusin e tij nl Facebook.

Shkrimi i plotë:

Reciprociteti i plotë me Serbinë arrihet përmes koordinimit me aleatët, me në krye SHBA-të. E jo përmes veprimeve “klandestine” duke aktruar dhe bërë spektakle në mesnatat e fundit sikurse veproi qeveria në ikje Kurti.

Kosova është shtet i pavarur dhe i barabartë në rajon, duke ju falënderuar ndihmës dhe bashkëpunimit të sinqertë dhe konstruktiv me miqtë ndërkombetarë.

Arritjet tona, janë sukses i përbashkët me aleatët, andaj edhe duhet që të sillemi partner serioz dhe jo si mashtrues. Nga premtimi para një jave për gatishmërinë e rifillimit sa më të shpejt të dialogut, kryeministri u kthye mbrëmë në mesnatë në njeriun që nuk i intereson e ardhmja e Kosovës por vetëm e ardhmja e tij personale politike.

Dialogu duhet të jetë përgjegjësia e secilës qeveri. Përmes tij kemi arritur që në koordinim dhe me mbështetje të plotë ndërkombetare, ta shtrijmë sovranitetin në veri dhe zbatimin e masave reciproke ndaj Serbisë.

Edhe reciprociteti i plotë dhe njohja e ndërsjellë do të arrijë në koordinim dhe përkrahje të SHBA-ve dhe BE-së, ashtu siç e kemi shpallur Pavarësinë, formuar ushtrinë dhe siguruar njohje e anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).