Hoxhaj: Qeveria Kurti ia hapi Serbisë dyert në tërë botën, edhe aty ku ishte e izoluar me dekada

/ 1 minutë lexim

Ish-ministri i jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, ka reaguar ashpër ndaj qeverisë Kurti, pas asocimit të Serbisë në organizatën më të madhe të Azisë, ASEAN.

Hoxhaj, përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ka shkruar se nga Evropa në Amerikë, e nga Azia në Amerikën Latine, Kosova asnjëherë nuk ka qenë me kaq pak prezencë në marrëdhëniet ndërkombëtare prej vitit 1989, sesa si tash me qeverinë Kurti!

Hidromorava

“Politikës së jashtme së Kosovës i është shuar vullneti dhe tharë energjia e mbrojtjes së interesit shtetëror. Aty ku me dekada Serbia ishte e izoluar, me qeverinë Kurti, i janë hapur dyert në tërë botën, sikurse asocimi i shpejt i Serbisë në ASEAN, organizatën më të madhe në Azi!”, ka shkruar Hoxhaj.

Ai, tutje ka thënë se si e sheh Evropa Kosovën, “nuk tregojnë recitimet në Forumet Alpbach dhe Bled, por kërcënimet për heqjen e liberalizimit të vizave nga Parisi dhe Berlini!”.!