Hoxhaj i thotë Guterresit: Kosova të jetë sa më shpejt anëtare e OKB-së

Zëvendëskryeministri i Kosovës në detyrë Enver Hoxhaj gjatë konferencës së gjashtë të Ndërmjetësimit në Stamboll, ka pasur një takim me të shkurtër me sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, të cilit ia ka bërë me dije se Kosova duhet të bëhet anëtare e OKB-së sa më shpejt që është e mundur, në mënyrë që të ketë stabilitet dhe siguri në Ballkanin Perëndimor.

Ai gjithashtu ia ka bërë me dije kreut të Kombeve të Bashkuara se prezenca e UNMIK-ut në Kosovë tashmë është e panevojshme, pasi burimet e këtij misioni ndërkombëtar duhet të përdoren në zona të konfliktit, e jo në një vend politikisht të qëndrueshëm dhe të sigurt siç është Kosova.

Hoxhaj gjatë konferencës në Stamboll është takuar edhe me ministrin e Jashtëm të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu. “Organizimi i një konference të tillë luan rol të rëndësishëm në ndërtimin dhe ruajtjen e paqes”, u shpreh ai.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).