Hoxhaj e pranon që s’ka vota për demarkacionin: Por ja ku janë shpresat

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj, është shprehur i bindur se seanca për demarkacionin do të mbahet këtë javë. Ai tha se janë afër arritjes së konsensusit mes partive dhe kjo do të jetë javë vendimtare për përfundimin e çështjes së demarkacionit.

Madje Hoxhaj thotë se edhe partitë politike që përfaqësojnë komitetin serb do të votojnë pro kësaj ujdie, raporton Ekonomia Online.

“Të gjithë partnerët qe jemi në qeveri, partitë politike, që përfaqësojnë qytetarët në Kosovë dhe partitë politike që përfaqësojnë komunitetet serbe dhe jo serbe do të votojnë pro kësaj marrëveshje. Jem afër një konsensusit të plotë politikë me partnerët në Qeveri, por në të njëjtën kohë edhe me deputetë të tjerë të cilët do të duhet ta votonin këtë marrëveshje”, ka deklaruar Hoxhaj.

Por ai ka thënë se ende nuk dihet një datë e saktë se kur do të mbahet seanca për votimin e Demarkacionit. “Kur mund të ftohet seanca dita e saktë i takon kryetarit dhe kryesisë së Kuvendit meqenëqë është një seancë ku duhet një mbështet e deputetëve mbi 80 vota dhe meqenëse duhet një koordinim se kush mund të jetë prej deputetëve në Prishtinë ose nuk mund të jetë”, deklaroi ai.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).