Fundamenti

Hovenier: Kosova të tregohet kreative në dialog, kështu hapet rruga drejt BE-së

/ 3 minuta lexim
Uji Dea

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, ka thënë se Kosova duhet të tregojë vullnet të vazhdueshëm dhe kreativitet në dialogun me Serbinë në mënyrë që vendit t’i hapet rruga për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

Në panelin me temë “Hartimi i së ardhmes: Drejtimet e Politikave dhe Angazhimi Diplomatik”, në kuadër të Konferencës ”Urëzimi i Ballkanit Perëndimor: Diplomacia Parlamentare për Sigurinë Rajonale dhe Integrimin Euro-Atlantik, ai tha se rruga e vetme drejt kësaj është përmes dialogut të ndërmjetësuar nga BE, pasi sipas tij, bashkësia ndërkombëtare dëshiron ta shoh Kosovën të avancojë në rrugën evropiane.

Pioli i ka ditët e numëruara në stol, Milani po punon në prapaskena për ta sjellë trajn…Një i mitur ka gjuajtur me pistoletë në Shkup, dy plumba përfundojnë në një banesëHovenier: Kosova të tregohet kreative në dialog, kështu hapet rruga drejt BE-sëVepra e rrallë e mirë e kësaj krijese të madhe deti i habit ekspertëtKërkesa e fundit nga PSG për Mbappen para kalimit të francezit te Real Madridi

Mobi Casa

Hovenier gjithashtu përsëriti kërkesën e Shteteve të Bashkuara që të respektohen të gjitha marrëveshjet e nënshkruara në kuadër të dialogut të ndërjmetësuar nga Bashkimi Evropian.

“Asnjë shtet në botë përfiton sikurse Kosova, pra është një mission i NATO-s prej 4 mijë ushtarëve për të siguruar stabilitetin dhe sigurinë dhe shpresojmë se kjo është me rëndësi dhe kështu e kuptova pra disa qindra amerikanë janë pjesë e kësaj force si dhe disa mijëra gjermanë. Nuk e di nëse kemi deficit për sa i përket kësaj. Kemi edhe një pikë tjetër dhe kjo ka të bëj për njerëzit dhe sigurinë e Kosovës që të vendosë. Bashkësia ndërkombëtare don që qartazi Kosova të avancojë në rrugën evropiane, pra keni krijuar kushtet për të arritur këtë dhe mënyra e vetme është përmes dialogut të fascilituar nga BE. Ne shpresojmë të shohim përpjekje të ripertrira për të ecur para…”.

“Jam i vetëdijshëm për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë dhe fascilitatorëve. Disa thonë se Serbia do të shfrytëzojë rastin që të zvarrisë progresin e Kosovës, nuk do ta sfidojë këtë si mundësi. Ajo që mund të them është strategjia më e mirë ne rrethana të tilla për Kosovën është të bëj gjithcka që mundet për të treguar vullnet të vazhdueshëm kreativitet, energji, përkushtim dhe implemetin të obligimeve të cila i ka marrë që i ndihmon procesit për të shkuar para”, u shpreh ambasadori.