Hoti: Ujmanin do ta shfrytëzojmë siç e kemi bërë gjithmonë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Liqeni i Ujmanit do të vazhdojë të shfrytëzohet nga Kosova ashtu sic ka bërë edhe në të kaluarën.

“Ujmani do të vazhdojë të shfrytëzohet nga Kosova sic ka ndodhur gjithmonë”, ka thënë ai në Kanal 10.

“Një ekip nga SHBA vetëm do të vijë të kryejë fizibilitetin. Nuk i kuptoj këta që po bëjnë kauzë politike me këtë punë. Të gjejnë kauzë tjera. Ju kujtohet demarkacioni. E kishin djegur Kosovën të tërën ndërsa shikoni tani”, tha ai.

“Duhet të dini se një pjesë e Liqenit është ne pjesën e Serbisë. Edhe pse është artificial ai është ndërtuar në një shtet tjetër”

Tutje ai tha që Marrëveshja e Uashingtonit është arritje e madhe e Kosovës në skenën ndërkombëtare.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).