Hoti: Sot i dhamë goditje mentalitetit qeverisës të kazinove që e prezantoi Haradinaj vitin e kaluar

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, thotë se me propozimin e LDK-së për Rezolutën që ndalon aktivitetin e lojërave të fatit, do të pastrojë rrugët e Kosovës prej objekteve të kazinove, të cilat sipas ministrit të financave, Bedri Hamza, deri tani kanë funksionuar në mënyrë ilegale.

Hoti thotë se sot i është dhënë fund edhe tentimit të Haradinajt, i cili kishte paraqitur një koncept dokument për lojërat e fatit, që ishte miratuar në 11 dhjetor të vitit 2018, shkruan Gazeta Express.

“Sot me propozimin e LDK’së, Kuvendi ka vendosur të lirojë rrugët dhe lagjet e lojërave të fatit, që kanë luajtur me fatin e qytetarëve dhe familjeve të tyre. Sot i kemi dhënë goditje një mentaliteti qeverisës të kazinove dhe lojërave të fatit, siç paraqitet në Koncept Dokumentin e Qeverisë Haradinaj për lojërat e fatit të miratuar në Qeveri me 11 dhjetor 2018”, ka shkruar Hoti, raporton Gazeta Express.

Sipas Rezolutës që u miratuar sot në Kuvend:

1. Qeveria te nise menjëherë procedurat ligjore për pezullim te menjëhershëm te aktivitetit te të gjitha llojeve te lojërave të fatit deri në plotësim-ndryshimin e ligjit përkatës dhe

2. Qeveria, brenda 30 dite, te sjelle ne Kuvend ligjin e ri që i ndalon të gjitha llojet e lojërave të fatit për një periudhë dhjetë vjeçare. Pas miratimit të kësaj rezolute i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i kreut të Qeverisë, Ramush Haradinaj, i cili ka thënë se në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë, do të prezantojë ligjin e ri që shfuqizon ligjin e deritanishëm përmes të cilit kanë funksionuar lojërat e fatit./GazetaExpress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).