Hoti shuan shpresat për rritje pagash

Ministri i Financave, Avdullah Hoti ka thënë se nuk do të ketë rritje të pagave për punonjësit e sektorit publik, të paktën deri në rishikim të buxhetit. Në intervistë për RTV 21 ai ka deklaruar se rritja e pagave do të bëhet konform rritjes ekonomike.

Hoti ka siguruar se Qeveria është në proces të kompletimit të dokumentacionit për shërbyesit civil për të ditur saktë përvojën e punës së tyre, në mënyrë që më pas t’i kompensojnë me mjete buxhetore.

Ai ka paralajmëruar se buxhetit mund t’i kushtoj këtë vit deri në 24 milion euro zbatim të pjesshëm i kontratës kolektive. /Gazeta Tribuna/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).