Hoti: Qeveria ka platformën për dialogun me Serbinë, parimet dhe vijat e kuqe

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti para deputetëve të Kuvendit të Kosovës kërkoi që të mos vihet në votim rezoluta për dialogun por të punohet për një tjetër rezolutë që do të ketë harmonizimin e qëndrimeve të të gjitha partive politike.

Ai tha se pas debatit që është bërë edhe në seancën e kaluar është vërejtur që nuk ka disponim që të themelohet Komisioni parlamentar për mbikëqyrjen e dialogut me Serbinë, por që të raportojë në Kuvend.

Kryeministri tha se tashmë ai ka prezantuar platformën e Qeverisë për dialogun, parimet dhe vijat e kuqe.

Hoti kërkoi që të mos vihet në votim Projekt rezoluta për dialogun dhe të hartohet një që do të ketë harmonizimin e të gjitha qëndrimeve të partive politike. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).