Hoti pret që opozita të jetë e arsyeshme kur në Kuvend shkon Ligji për Buxhet

Numri një i kuletës së shtetit, Avdullah Hoti, ka bindjen se gjatë muajit nëntor do të aprovohet në Kuvend Ligji për Buxhetin, për vitin e ardhshëm, i cili u miratuar në Qeveri në mbledhjen e fundit, të mbajtur të premten.

“Ne kemi obligim ligjor si Qeveri që brenda datës 31 tetor ta dorëzojmë në Parlament të cilën gjë veç e kemi bërë. Unë besoj që shpejt do të shqyrtohet nëpër trupat e komisionit të parlamentit dhe shpejt do të shkojë në seancë”, ka thënë Hoti në 21.

“Është çështja më e rëndësishme gjatë vitit që diskutohet në Kuvend, unë besoj që edhe opozita do të jenë të arsyeshëm për rëndësinë që ka buxheti për jetën e secilit qytetarë, pra po bëjmë fjalë për një dokument që nuk është vetëm dokument politik, nuk është si çdo ligj tjetër.

Është ligji që determinon implementimin e secilit ligj tjetër edhe prek jetën e secilit qytetar. Nëse ky buxhet nuk aprovohet na shkakton shumë probleme”, tha Hoti.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).