Fidanishtja

Hoti: Në Bruksel do të diskutohet për zbatimin e marrëveshjes të arritur në villat e Titos

/ 2 minuta lexim

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se për takimin e së enjtes të nivelit të lartë të kryeministrave nuk mund të kemi pritje jorealiste.

Ai ka thënë se në këtë takim do të diskutohet për zbatimin e “Marrëveshjes së arritur në villat e Titos në Ohër”.

Eco Higjiena

Hoti ka thënë se nuk mund të pritet për negocim të njohjes reciproke, pasi sipas tij kryeministri Kurti ka hequr dorë nga kjo.“Të jemi të qartë e të mos kemi pritje jorealiste për takimin e nesërm për dialog në Bruksel: Nesër negociohet vetëm për zbatimin e Marrëveshjes së arritur në villat e Titos në Ohër. Nuk negociohet për njohje reciproke, pasi Kosova ka hequr dorë nga njohja reciproke si kompromis për të arritur Marrëveshjen e Ohrit. Bërjen e këtij kompromisi e dëshmoi vetë kryenegociatori i Kosovës para disa dite në media të huaja”, ka shkruar Hoti.

Të enjten në Bruksel, do të takohet kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksander Vuçiq, me ndërmjetësimin e Shefit të diplomacisë së BE-së Josep Borrel dhe të dërguarit për dialog Miroslav Lajçak.Sipas njoftimit të BE-së takimet ndaras do të nisin nga ora 09:00 e më pas takimi tre palësh.