Hoti: Letra e sekretarit Pompeo ishte e qartë, dialogu me Serbinë ka në qendër njohjen e ndërsjellë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se letra e Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo ishte e qartë dhe se dialogu me Serbinë e ka në qendër njohjen e ndërsjellë.

Hoti përmes një postimi në Twitter, shkroi se normalizimi i marrëdhënieve është thelbësor për prosperitetin në rajon dhe integrimin në BE.

“Duke mirëpritur rolin kryesor të SHBA-ve në dialogun Kosovë-Serbi. Letra e sekretarit Pompeo është e qartë- dialogu ka në qendër njohjen e ndërsjellë, i cili është edhe qëllimi ynë përfundimtar. Normalizimi i marrëdhënieve është thelbësor për prosperitetin në rajonin tonë dhe sigurimin e integrimit në BE të rajonit në tërësi”, ka shkruar Hoti.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo përmes një letre dërguar kryeministrit Albin Kurti, ka thënë se shpreson që prioritete të liderit të ri të jenë heqja e tarifës 100 për qind në importet e Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës dhe njohja e ndërsjellë me Serbinë.

Sa i përket njohjes së ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë, Pompeo ka thënë “Tani është koha që të realizoni marrëdhënie normale me Serbinë, që kanë qendër njohjen e ndërsjellë, dhe e cila është thelbësore për integrimin e plotë ndërkombëtar të Kosovës. Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë afër jush për t’iu mbështetur në këtë proces”. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).