Hoti – Kurtit: Po përmend luftë për ta mbuluar dështimin në qeverisje

Deputeti i LDK’së, Avdullah Hoti ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Albin Kurti, se mund të nis sërish luftë në Kosovë.

Hoti përmes një shkrimi në Facebook tha se nuk do të ketë luftë në Kosovë dhe as në rajon.

Sipas tij, asnjë qeveri në rajon nuk mundet dhe as nuk guxon të mendojë të nis luftë.

” Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut janë në NATO. Ndërkaq, NATO-ja është e vendosur në Kosovë dhe Bosnjë e Hercegovinë. Serbia është e rrethuar me anëtarë të NATO-s. E gjitha çfarë mund të jetë e pritshme të ndodh, është përballja e Kosovës dhe rajonit me kolaps ekonomik dhe demografik. Gjithmonë nëse nuk zbatohen politikat e duhura, nëse nuk lëvizet më shpejt drejt integrimit evropian dhe nëse nuk zgjidhen mosmarrëveshjet ekzistuese”, tha ai.

Ndërsa thotë politikanët që e përmendin luftën, duke aluduar tek kryeministri Kurti, e bëjnë për të mbuluar dështimin në qeverisje.

“Disa politikanë që e përmendin luftën, e bëjnë për të mbuluar dështimin në qeverisje. E bëjnë për të zhvendosur vëmendjen e opinionit nga kriza energjetike, inflaconi i lartë e pakënaqësitë sociale”,shtoi ai.

Kujtojmë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sërish ka folur për mundësinë e një lufte në Kosovë, duke thënë se Serbia aktualisht po armatos fuqishëm ushtrinë e saj me pajisje që i merr nga Rusia dhe Kina.

Për gazetën kroate “Vecernji list”, Kurti ka thënë se beson se do të ishte e papërgjegjshme të thuash se nuk do të ketë kurrë konflikt, derisa ngriti shqetësimet për bazat serbe në kufirin me Kosovën.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS