Hoti: Ideja për korrigjim të kufijve është e Beogradit dhe Rusisë

Shefi i Grupit parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, ku po diskutohet lidhur me “angazhimet e Presidentit të Kosovës për përfshirjen e ‘shkëmbimit të territoreve’ apo ‘korrigjim të kufijve’ në dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë” tha se me këtë ide presidenti Hashim Thaçi është ofruar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, por ka larguar subjektet politike në vend.

Hoti në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës tha se një ide e tillë për shkëmbim territoresh me Serbinë ka krijuar pasiguri politike në vend.

Ai tha se pakënaqësia e qytetarëve të Kosovës ka arritur nivelin më të lartë.

“Janë stopuar të gjitha aktivitetet e diplomacisë për konsolidimin e shtetësisë”, tha Hoti.

Sipas tij, të gjitha këto veprime të presidentit janë antikushtetuese.

Ai tha se çështja e sovranitetit dhe territorit i takojnë Kuvendit dhe askush tjetër nuk ka mandat të negociojë për territorin.

“Shkëmbimi i territoreve është ide e Beogradit dhe Moskës”, tha Hoti, duke shtuar se kjo ide nuk ka të bëjë me miqtë tanë ndërkombëtar, raporton Telegrafi.

Sipas tij, shkëmbimi i territoreve nuk garanton as anëtarësim në OKB, e as perspektivë të sigurt në BE.

Shefi i Grupit parlamentar të LDK-së tha se janë për dialog me Serbinë, por si dy shtete.

“Thaçi është ofruar me Vuçiqin, por na ka larguar neve me njëri-tjetrin”, tha ai.

Hoti tha se Rezoluta e propozuar do të ketë vetëm një pikë, e që e definon territorin si të pandashëm, ku as presidenti dhe askush tjetër nuk ka mandat për të diskutuar për territorin e Kosovës. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS