Historia e parkut të qytetit – parku i madh dhe parku i poshtëm ose i qendrës

Gjilan – Parku i epërm, apo parku i madh i qytetit, ndodhej në pjesën jugperëndimore të qytetit, në hapësirën skaj varrezave myslimane të qytetit dhe Kombinatit të Duhanit, dikur mjaft i vizituar.

I rregulluar me dushk e bagrem, rrugicën në mes për shëtitje. Tani në këtë hapësirë ndodhet parku i fëmijëve dhe shëtitorja në jug.

Ndërkaq parku i poshtëm apo i qendrës, ndodhet po aty ku ishte edhe më parë. Në bazë të një fotoje, mund të supozohet se nga pjesa e epërme e parkut fillonin vreshtat, që lidheshin me hapësirën e vreshtave rreth Kodrës së Dëshmorëve thuhet në librin e historianit Aliriza Selmani :”Gjilani qendër e Anamoravës nga themelimi deri në gjysmën e parë të shekullit XX”./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).