Historia e lumit Mirusha

Gjilan – Gjilani dhe Anamorava ishin të pasura me ujëra. Në Gjilan nuk kishte lumë të madh, por kishte tre lumenj të vegjël, dy prej tyre Mirusha dhe Banja, përshkonin qytetin, kurse i treti diç më i madh, ishte lumi i Stanishorit, i cili kalonte skaj pjesës lindore të qytetit.

Lumi Mirusha, burimin e ka në veri perëndim të qytetit, në livadhet e Koretishtës dhe e ndante qytetin në dy pjesë, në atë lindore dhe perëndimore, kurse në rrjedhën e mëtejme ndante arat dhe livadhet e qytetit, me ujin e të cilit edhe ujiteshin një pjesë e tyre.

Derisa nuk e kishte të rregulluar shtratin dhe futjen e gypave të kanalizimit, ky lumë shpesh krijonte vështirësi për banorët e qytetit, veçmas në pjesën jugore të tij, sepse gjatë shirave grumbullohej një sasi e madhe e ujërave, që vinin nga viset jug – perëndimore të qytetit, nga Kodra e Dëshmorëve, Kodra e Livoqit, arave të qytetit etj, dhe fryhej tej mase, dilte nga shtrati dhe brenda një kohe të shkurtër vërshonte qendrën e qytetit me pjesën jugore të tij.

Banorët, për t`u mbrojtur sadopak nga vërshimet, mbillnin plepa dhe shelgje në të dy anët e lumit thuhet në librin e Aliriza Selmanit:”Gjilani qendër e Anamoravës nga themelimi deri në gjysmën e parë të shekullit XX” ./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).