Fidanishtja

Hillary Clinton gjobitet nga polici rrugor

/ 2 minuta lexim

Një polic anglez gati sa nuk ka shkaktuar një incident ndërkombëtar pasi gjobiti makinën e Hillari Clinton, e cila ndodhej në Britaninë e Madhe për t’u nderuar për diplomaci.

Polici i trafikut ka injoruar ndërhyrjen e pesë rojeve të sigurisë të zemëruar nga ky veprim, të cilët i treguan dhe distinktivin.

Gjatë kësaj kohe Clinton ndodhej në Chatham House për të marrë çmimin për “kontribut mbresëlënës dhe domethënës në diplomacinë ndërkombëtare”, ndërsa në xhamin e makinës së saj ishte vendosur gjoba.

Rojet e sigurisë ishin strehuar aty pranë për të mos u lagur nga shiu dhe dolën për të protestuar në momentin që vërejtën policin pranë makinës Mercedez ngjyrë gri, policin e trafikut.

UBT

Pavarësisht ndërhyrjes së tyre, polici ka vazhduar i qetë punën e tij, duke plotësuar gjobën për ish-Sekretaren amerikane të Shtetit.

Një zyrtar i pushtetit lokal ka thënë për “Daily Mail”, se pavarësisht se polici i trafikut është marrë në pyetje nga Shërbimi Sekret, ai po bënte vetëm detyrën. Ish-Sekretarja kishte parkuar për rreth 45 minuta pa paguar biletën e parkimit.

“Jam i sigurt se ajo do ta kuptojë se ne duhet të jemi të drejtë me të gjithë, pavarësisht statusit”, tha zyrtari.

Diplomatët amerikanë kryesojnë listën e gjobave në Britani, pasi në 10 vjet kanë marrë gjoba me vlerë 12 milionë dollarë raporton “Daily Mail”. /panorama/