Heroi kosovar në Change, merr leje-qëndrimin në Francë

Florim Shehu nga Ferizaj, i cili ka tre vjet që jeton në Francë, ka marrë leje qëndrimin në shtetin francez ,pasi në muajin qershor kishte arritur të shpëtojë gjashtë persona, të cilët kishin mbetur të ngujuar nga përmbytjet si pasojë e një stuhie shiu që kishte kapluar qytetin Change.

33-vjeçari mori leje qëndrimi në një ceremoni solemne të organizuar nga komuna e Change, përcjell albinfo.ch.

Ai ndihet i lumtur që në historinë e Francës ka vend për të dhe shqiptarët. Mediat franceze e kishin krahasuar kosovarin me azilkërkuesin afrikan nga Mali, i cili pasi arriti ta shpëtonte një djalë të vogël që ishte varur në ballkonin e katit të katërt të një ndërtese, iu dha edhe shtetësia franceze.

Heroi kosovar në Change, merr leje-qëndrimin në Francë

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).