Haziri thotë se e ka parë dokumentin e Serbisë që synon defunksionalizimin e Kosovës

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se Serbia qëllim ka që Kosovën ta bëjë shtet jofunksional dhe, sipas tij, në Beograd ekzistojnë dy dokumente – njërin prej të cilëve e ka parë ky synohet diçka e tillë.

“Definitivisht në Serbi ekzistojnë dy dokumente me opsione edhe për kufijtë. Njërin prej tyre e kam parë. Është dokument që është bërë me kërkesë të kuluareve në Beograd. Në opsionet serbe shihet se pretendojnë të vazhdojnë poetikën e duplifikimit të Kosovës”, ka thënë Haziri në Zona B të Klan Kosovës.

“Ata dëshirojnë defunksionaizmin e Kosovës me marrjen e kufirit në parimin e lumenjve dhe të pasqyrohet me thirrje në Beograd në një Kosovë të vogël’ që e kanë marrë pas statusit final të Vjenës”.

“Me këto pretendime Serbia bjen në kufijtë e vitit 1941. Ata mendojnë që në këtë proces ta defunksionalizojnë me formulën që quhet ‘pak më e vogël se Shqipëria e Madhe’”, ka thënë Haziri.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).