Haziri: Llashtica e ngjashme me masakrën e Reqakut

Gjilan – Për nderë të ditës së martirëve, një delegacion i Kryesisë së LDK-së – Dega në Gjilan, në krye me kryetarin e LDK-së dega në Gjilan, njëherit deputetin e Parlamentit të Kosovës Lutfi Haziri i shoqëruar edhe nga Ismajl Jonuzi ka vizituar fshatin Llashticë.

Deputeti Haziri u prit miqësisht nga familjarët. Ata falënderuan kryetarin Haziri për vizitën e bërë në këto familje.

Pas ngushëllimeve në familjen e Nehat Shabanit, Deputeti Haziri masakrën e Llashticës e cilësoi si Reqakun e kësaj ane.Deputeti Haziri kërkoi nga organet e drejtësisë që sa më shpejtë kryesit e kësaj masakre të marrin dënimin e merituar.

Ndryshe Nehat Shabani mësues ishte dëshmitar i dhunës serbe. Ai është i plagosur në krahun e djathtë dhe e humbi djalin e tij Lirimin . Nehati më 13 prill 1999 plagoset nga serbët derisa banorët po qëndronin në male. Shabani thotë se masakra e Llashticës nuk guxon të harrohet sepse është ndër masakrat më të rënda në Kosovë./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).