Haziri: Legjitimiteti dhe dialogu, oferta e fundit për konsensus politik

Nënkryetari i LDK-së Lutfi Haziri, thotë se çështja e dialogut me Serbinë nuk mund të zgjidhet me pulitka të shpejta dhe me inate politike.

Haziri thotë se LDK kërkon rishikim të plotë të strukturës së dialogut e cila krijon mundësi që legjitimiteti të krijohet në Kuvend e jo diku tjetër.

Si thotë se e vetmja mënyrë për konsensus të gjerë politik janë legjitimiteti dhe dialogu.

“Legjitimiteti dhe dialogu është e vetmja mënyrë për të zgjidhur probleme madhore, e jo vetëm dialogun me Serbinë por edhe çështje të tjera”, tha Haziri.

Haziri ka kërkuar nga presidenti që të ofrojë një datë të hershme për zgjedhje, pas përfundimit të dialogut me Serbinë.

Sipas tij është e pamundur që të ketë një marrëveshje kur ekzistojnë 6 qëndrime, ndërsa ka ftuar partitë në qeveri dhe përfaqësuesve të dialogut që të gjejnë një zgjidhje./telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).