Haziri e ambasadori Turqisë inaugurojnë projektin e renovimit të klasave parashkollore në “Musa Zajmi”

Gjilan – Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka pritur në takim ambasadori i Republikës së Turqisë në Kosovë, Çagrı Sakar, e më pas kanë inauguruar projektin e renovimit të klasave parashkollore në shkollën fillore “Musa Zajmi”, të cilat janë bërë me donacion nga organizata shtetërore turke, Tika.

“E falënderoj ambasadorin Çagrı Sakar për mbështetjen e tij dhe të shtetit turk ndaj Gjilanit në bujqësi, në arsim, sikurse edhe në ndërtimin e partneritetit që Gjilani e ka me Bursan tash e 10 vite. Faleminderit Turqisë edhe për prezencën ushtarake. Kjo mbështetje dhe solidaritet në renovimin e klasave parashkollore do të thotë shumë sepse fëmijët nuk kanë dallime në etni. Ne i garantojmë mësim në gjuhët amtare dhe integrim të plotë në shoqëri, në institucione dhe në jetën publike në Gjilan”, ka thënë Haziri.

Ambasadori i Turqisë në Kosovë, Çakri Sakar, pasi e falënderoi kryetarin Lutfi Haziri për mbështetjen në realizimin e këtij projekti, tha se ky investim në renovimin e klasave parashkollore është i bindur se do të ndikojë tek fëmijët që të marrin arsimim të mirë dhe cilësor.

“Ky projekt është vulë e miqësisë historike mes popullit të Kosovës dhe atij të Turqisë. Në këtë shkollë, fëmijët e komunitetit shqiptarë dhe komunitetit turk, janë duke mësuar, duke luajtur dhe duke u rritur së bashku. Do të vazhdojmë ta mbështesim Kosovën edhe në të ardhmen”, tha ambasadori Sakar.

Falënderim për këtë investim në shkollën “Musa Zajmi”, pati edhe drejtori i këtij institucioni, Ramadan Dermaku./rajonipess/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).