Haxhiu i PDK-së me akuza të rënda për qeverisjen e Sokol Halitit

Viti – Sipas Taulant Haxhiut 32 mijë euro dreka e darka, për vitin 2019 janë harxhuar nga qeverisja e Sokol Halitit, 155.000 mijë euro për vitin 2019 dënime nga gjykatat për shkak të vendimeve të këqija të kësaj qeverisje. 25% të buxhetit në komunën e Vitisë i ka marr i njëjti pronar përmes tri firmave. Kjo është e tmerrshme dhe është konflikt interesi, shkelje e rënd ligjore. Shumicën e tenderëve i merr një njeri përmes disa kompanive që ka në pronësi.

Prokuroria duhet të filloj hetimet për projektin “Zgjerimi i rrugës Drobesh – Rruga e Mogillës” projekt dy vjeçar 2018-2019 në vlerë prej 341.406 euro, plus 100.000 mijë euro këtë vit, dhe të gjithë qytetarët e komunës së Vitisë e dijnë a është zgjeruar kjo rrugë në ‘3-4 a 6 korsi”.

Vit pas viti shkeljet ligjore të Komunës së Vitisë dhe kryetarit Sokol Haliti s`kanë të ndalur në të gjitha segmentet e qeverisjes nga arsimi, infrastruktura, ekonomia, shërbimet publike, shëndetësia, bujqësia e sektorë tjerë.

Raporti i vitit 2019 përmban shumë gjëra që tregojnë për dëmin e madh që ky kryetar i ka bërë Komunës së Vitisë përmes veprimeve të tij. Deri kur organet e hetuesisë do fillojnë të kryejnë detyrën e tyre dhe të marrin masa apo…. ka diçka tjetër këtu ka shkruar Haxhiu./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).