Hasani: Ideja e ndarjes së Kosovës ishte e Edi Ramës, jo e Thaçit

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se ideja e ndarjes së Kosovës nuk ka qenë e ish-presidentit Hashim Thaçit, por akuzon kryeministrin shqiptar, Edi Rama.

“Idenë e ndarjes së Kosovës nuk e ka sjellë Hashim Thaçi, por Edi Rama”, ka thënë Hasani në “Pressing” të T7.

Po ashtu, Hasnai thotë se ideja ka pasur qëllim edhe për t delegjitimuar Hashim Thaçi.

“Unë kam besu edhe sot besoj që ajo ide ka pas delegjitimin e Hashim Thaçit që kur të shkon në Speciale mos me ju dhimbtë kërkujt”, ka deklaruar Hasani.

Po ashtu ai ka folur edhe për takimin e Thaçit me presidentin rus, Vladimir Putin.

“Rama me Vu֛çiqin kanë besu që mundet me kriju një momentum, kështu ka ardhur edhe takimi i Thaçit me Putinin”.

Këto deklarata Hasani i ka dhënë teksa fliste për analizën e krye-akademikut, Mehmet Kraja i cili në emër Akademisë së Shkencave dhe Arteve publikoi një analizë që është kritikuar në opinion.

Hasani ka deklaruar po ashtu se pos përmbajtjes analiza nuk ka pasur as metodologji. /Express

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS