Haradinaj: Vizat s’janë betejë e humbur, por duhet të punojmë intensivisht

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbajtur një konferencë për media në të cilën ka folur për zhvillimet e fundit dhe pjesëmarrjen në Samitin e Londrës.

Ai ka thënë se ditën e parë të Samitit ka biseduar me ministrin e Forcave Tokësore të Britanisë, me të cilin ka folur për transformimin e FSK-së, me ministrin e Tregtisë, deputetë të atjeshëm etj, raporton Indeksonline.

“Kosova i është mirënjohëse BE-së për ndihmën që i kanë dhënë në siguri, Kosova është e gatshme të bëj partneritet me të gjitha vendet që duan të na ndihmojnë në temat e sigurisë përmes tranzicionit të FSK-së, temave ekonomike, tema politike etj. Theresa May ishte shumë e kujdesshme ndaj nesh, na bëri të ndihemi si në shtëpi tonën”, ka theksuar Haradinaj.

Ai ka treguar edhe për takimet që pati me politikanët tjerë që morën pjesë në Samit, duke veçuar takimin me kancelaren Angela Merkel dhe atë francez, Kurz.

“ishte një bisedë pune e frytshme me Merkelin, e cila pati vetëm një takim bilateral në Samit, e që e pati me Kosovën. Neve na intereson liberalizmi i vizave, por kemi punë edhepse nuk është betejë e humbur. Do të punojmë intenzivisht për këtë punë”, ka thënë tutje Haradinaj, duke shtuar se sivjet ka liberalizim të vizave.

Sipas tij, janë në pyetje javët për liberalizimin e vizave. Prandaj, ai theksoi se sot është me rëndësi ta nxjerrin në agjendë Kosovën, e që vendi të ketë lobim më intensiv për të hyr në rend dite.

“Nëse në parlament evropian na shtyhet për vjeshtë, atëherë e kemi më vështirë. Prandaj, duhet të mundohemi ta fusim para pushimeve të verës në rend të ditës”, ka potencuar Haradinaj.

Ai vlerësoi se Kosova nuk mund të kthehet më prapa dhe se njohja e institucioneve të vendit duhet të bëhet.

“u kam bërë apel partive opozitare që të përkrahin Kosovën, vetën, familjet e tyre e fëmijët që Kosova ta kryej një temë të rëndësishme, në këtë rast dialogun. Tani është një frymë më e mirë e vendit, në bazë të takimeve që kam pasur. Partitë opozitare janë të nevojshme për dialogun me Serbinë. Kur është presidenti, jam edhe unë pjesë e ekipës së dialogut, jemi njejtë, i japim përkrahje, por kam edhe funskione tjera që duhet t’i kryej, punët e shtëpisë janë më të rëndësishme”, ka thënë Haradinaj.

Ai foli edhe për takimin me liderët e vendit, presidentin Hashim Thaci dhe kryeparlamentarin Kadri Veseli. Haradinaj tha se qysh në mëngjes u takua me dyshen për t’i informuar për Samitin e Londrës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).