Haradinaj: Ushtria më 14 dhjetor, nuk rrezikohen marrëdhëniet me NATO-n

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka thënë sot para deputetëve të Kuvendit të Kosovës se formimi i Ushtrisë së Kosovës është proces i brendshëm, vendim sovran dhe në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, që është ndër më të avancuarat në botë.

Haradinaj tha se formimi i Ushtrisë së Kosovës nuk i rrezikon raportet me NATO-n.

“Është proces i brendshëm, vendim sovran në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, që është ndër më të avancuarat në botë”, tha Haradinaj, duke shtuar se për formimin e Ushtrisë së Kosovës kanë zhvilluar bisedime intensive me të gjitha palët e interesuara.

Sipas tij, aleanca e NATO-s ka peshë të madhe, por Kosova është e sigurt që asnjëherë nuk i sjellë në rrezik marrëdhëniet me NATO-n.

Ai tha megjithëse nuk kanë arritur të gjithëve t’iu sqarojnë procesin e transformimit të FSK-së në ushtri, sipas tij, Kosova ka plotësuar kushtet bazike të sqarimeve me ecë para me ushtrinë.

Haradinaj ka folur edhe rreth propagandës së Serbisë për përdorimin e ushtrisë për veriun e Kosovës.

“…Nuk dedikohet krijimi i ushtrisë sulmit në veri, është rrenë e Serbisë qysh dinë ata me i bo…. Ne do të marrim veprime sqaruese për serbët e Kosovës. Narrativi që ju jepet nga Serbia serbëve në Kosovës është i qëllimshëm dhe nuk duhet të bien pre”, u shpreh ndër të tjera kreu i ekzekutivit të Kosovës.

Haradinaj rikujtoi edhe faktin se Kosova e ka të ndaluar me ligj pjesëmarrjen e qytetarëve në lufta të huaja, ndërsa në listën e pagave të Serbisë ka plotë që paguhen për pjesëmarrje në anën e Rusisë, në konfliktin Ukrainë-Rusi. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).