Haradinaj takohet me ministrin çek: Heqja e sanksioneve nga BE-ja, nevojë urgjente për zhvillim ekonomik të Kosovës

/ 2 minuta lexim

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka takuar ministrin për Çështje Evropiane të Republikës së Çekisë, Martin Dvořák.

Haradinaj ka thënë se e ka falenderuar ministrin çek për mbështetjen që vendi i tij ka dhënë për Kosovën.

“Takova Ministrin për Çështje Evropiane të Republikës së Çekisë, z. Martin Dvořák, me të cilin bisedova për zhvillimet politike në të cilat po kalon vendi ynë dhe rajoni. E falënderova për mbështetjen që Republika e Çekisë i ka dhënë vendit tonë në shtet-ndërtim dhe vazhdon ta japë në proceset në të cilat ndodhemi”, ka thënë Haradinaj.

Uji Dea

Haradinaj ka kërkuar nga ministri dhe nga shteti i Çekisë përkrahjen për integrim evropian të Kosovës dhe për anëtarësim në NATO.

“Gjithashtu, kërkova nga z. Dvořák përkrahjen e tij dhe te shtetit çek në aspiratën tonë për integrim evropian e veçmas në synimin tonë për anëtarësimin në NATO. Ritheksova domosdoshmërinë e largimit të sanksioneve nga ana e Bashkimit Evropian për Kosovën, për t’i hapur rrugë zhvillimit dhe ngritjes së mirëqenies në vend”, është shprehur Haradinaj.