Haradinaj: Situata në veri po hyn në një fazë kritike, Uashingtoni të ndal përshkallëzimin e mëtejmë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se skenari i regjimit pro-rus të Serbisë për destabilizimin e Kosovës, po hyn në një fazë kritike.

Haradinaj përmes një postimi në Facebook ka shkruar se mbyllja e pikave kufitare njëra pas tjetrës, sulmet e grupeve kriminale të sponzorizuara nga Serbia, ndaj qytetarëve, gazetarëve, Policisë, Eulexit e pjesëtarëve të KFOR-it dhe kujtdo tjetër që e kundërshton këtë skenar ogurzi, kanë marrë përmasa shqetësuese.

“Gjendja mund të përshkallëzojë dhe të dalë krejtësisht jashtë kontrollit. Prandaj në një situatë të tillë, është urgjente që Kosova të mobilizojë gjithë potencialin e vet politik, diplomatik, intelektual e të sigurisë në përballje me këtë rrezik të madh”, ka shkruar Haradinaj.

Haradinaj i ka bërë thirrje kryeministrit Kurti që të sillet në përputhje me situatën e krijuar.

“Serbia nuk zmbrapset me retorika boshe luftënxitëse e as me “trimat e rrjeteve sociale”. Gjendja është e rëndë dhe kërkon maturi e koordinim, jo vetëm me faktorin e brendshëm por edhe me partnerët ndërkombëtarë”, ka deklaruar Haradinaj.

Kreu i AAK-së ka shprehur lutje ndaj partnerëve të sigurisë posaçërisht Uashingtonit, që ta marrin nën kontroll situatën në veri dhe ta ndalin përshkallëzimin e mëtejmë, i cili sipas tij paraqet rrezik edhe për paqen në rajon. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS