Haradinaj: Miratimi i aplikimit të Kosovës në KiE hap i mbarë, tani është koha për fillimin e Partneritetit për Paqe

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka reaguar pas aprovimit të kërkesës së Kosovës për anëtarërim në Këshillin e Evropës.

Haradinaj ka thënë se ky është hap i mbarë dhe i vështirë, ndërsa ka shprehur besim në anëtarësimin e plotë të Kosovës në KiE.

“Sot me shumicë votash, vendet anëtare të Këshillit të Evropës aprovuan kërkesën e Kosovës pro procedimit të aplikimit në këtë instancë, hap i mbarë ky por proces i vështirë. Jemi besimplotë për anëtarësim të plotë”, ka shkruar Haradinaj në llogarinë e tij në Facebook.

Haradinaj ka shtuar se tani është momenti që Kosova të nis sa më parë fillimin e Partneritetit për Paqe.

“Krahas këtij procesi, tani është momenti që Kosova të nisë sa më parë edhe fillimin e Partneritetit për Paqe”, është shprehur Haradinaj.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS